İslamlar Köyü (Bodamya) | Birebirvillaİslamlar Köyü (Bodamya)

Turizmin başkenti Antalya’dabulunan İslamlar Köyü, Kaş ilçesine bağlı olan Kalkan beldesinde yer alır. Harika tabiatıyla ilgi odağı olan bu tatil yerleşkesi Kalkan’a 6 km uzaklıktadır. Doğal güzellikleriyle büyüleyen bu tatil kasabası, 4 mevsim boyunca dünyanın her yerinden gelen turistleri ağırlamaktadır. Tarihi 300 yıl kadar geriye dayanan bu köy, Eski Yunancada “Bodamya” olarak bilinir. Farklı kültürlerin yerleştiği bu bölge, ilk olarak İslam Bey adında Arap kökenli çobanın köye yerleşmesiyle yabancıların akınına uğramıştır. Köyün çevresinde yer alan Arap mezarlığı da köydeki yoğun Arap nüfusu hakkında bilgi verir. Arap halkı dışında ilerleyen zamanlarda Rumlar da bölgede bulunmuş ve Türklerle beraber yaşamışlardır. Hem Türklerin hem de yabancı insanların köye yerleşmesiyle köyün nüfusu günden güne artmış ve gelişmeye başlamıştır. 
Günümüzde tatil beldesi olarak en çok tercih edilen yerlerden biri olan bu köy, yılın her ayı gezmek ve tatil yapmak için uygundur. Hem tarihi hem doğal güzellikleri ziyaretçileri hayran bırakır. Kültürel bir gezi için de pek çok gezilecek yeri bünyesinde barındıran bu bölgede yapılacak birçok aktivite de bulunmaktadır. Antalya’nınsıcacık güneşinin altındaki turkuaz rengi denize kendilerini bırakanların rahatladığı, tekne turlarıyla Akdeniz’e açılanların keyifli vakitler geçirebildiği bu belde ailenizle ve arkadaşlarınızla güzel anılar biriktirmenizi sağlar.  Doğayla iç içe, yemyeşil ormanların arasında masmavi deniz manzaralı otellerde, villalarda tatil yapmak için mükemmel bir konum olan tatil köyünde sevdiklerinizle harika zamanlar geçirebilirsiniz. 

İslamlar Köyü Nerede?

Tatil için en çok tercih edilen yerler arasında ilk sırada yer alan Antalya, Akdeniz’in turkuaz rengi ve tertemiz sularıyla harika plajlara sahiptir. Gün geçtikçe daha çok ilgi toplayan bu tatil köyü de Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Kalkan beldesinde bulunmaktadır. Antalya’yı çevreleyen Beydağları’nın uzandığı kolun içinde olan tatil köyü ormanların arasında tabiatın içinde huzurlu bir ortam sağlar. Bu köy ilçenin batısında yer alan, yeşilin ve mavinin birleştiği bu köy gelişerek tatil için inanılmaz bir yer haline gelmiştir. İlçe merkezine de 6 km yakınlıkta bulunması sebebiyle hem merkeze yakın hem de sessiz, doğayla iç içe bir konumdadır. Kalkan beldesine 6 km, Kaş ilçesinin merkezine de 52 km uzaklıktadır. Kaş’ın merkezine de 1 saatlik yolculukla ulaşılabilecek olan köy konum olarak ulaşımı rahat bir yerdir. Aynı zamanda konum olarak hem Fethiye hem Ölüdeniz’e olan yakındır. Tatil için tercih edildiğinde İslamlar’dan başka görülebilecek diğer güzelliklere de ulaşım kolay bir şekilde sağlanabilir. 

İslamlar Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Tatil için bu bölgeye uğramak isteyen ziyaretçiler hava veya kara yoluyla rahatça ulaşım sağlayabilir. Hava yolunu tercih edecek olan turistler için Antalya ya da Muğla Dalaman Havaalanı uygun olacaktır. Antalya Havaalanı, İslamlar Köyü’ne yaklaşık 3 saat mesafededir. Havaalanı ve köy arasında yaklaşık 200 km bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Dalaman Havaalanı, beldeyi ziyaret etmek isteyen turistler için daha avantajlı olacaktır. Dalaman Havaalanı ile arasında 119 km bulunan köye 2 saatlik bir yolculukla ulaşılabilir. 
Çokça tercih edilen hava yolunun haricinde kara yolu da oldukça kullanılmaktadır. Coğrafi yapısı sebebiyle oldukça virajlı ve engebeli yollara sahiptir. Yapılan asfalt çalışmaları kara ulaşımını geliştirmekte ve rahat bir yolculuk imkanı sunmaktadır. Türkiye’nin her yerinden bu bölgeye giden otobüsler mevcuttur. Özel araçla gelmek isteyen ziyaretçiler yenilenen karayollarını kullanarak köye ulaşabilir. Heybetli dağların içinden geçen yollar, sık ormanları ve şelaleleriyle ziyaretçileri büyüleyici manzaraların içinden geçerek köye ulaştırır. Sahil yolundan ayrıldıktan sonra köye ulaşmak için yokuş ve virajlı yollardan geçmek gerekir. Köye giderken herhangi bir toprak yol bulunmamakta, afsalt yolda ulaşım sağlanabilmektedir. Güvenli bir seyahat için dikkat etmekte fayda var. Her türlü engebeye rağmen sonucunda varılacak olan doğal güzellikler ve masmavi deniz her şeye değecektir.

İslamlar Köyü’nde Ne Yapılır?

Tatil beldesi olarak pek çok aktiviteyi bünyesinde barındıran köy, coğrafi yapısı sayesinde birçok etkinliğe uygundur. Tatil yaparken yapabileceğiniz aktiviteler gününüzü renklendirir. Doğanın sağladığı olanaklar sayesinde birçok etkinlik yapılabilir. Doğa yürüyüşleri bu bölge için bir numaralı aktivitedir. Doğal güzellikleri yürüyerek gezmek, yeşillikleri ve tarihi dokular arasında yürüyüşler yapmak güzel manzaralarla karşılaştıracaktır. Köyde yapılacak bir diğer şey ise yemek yemek!  Zengin ve yerel bir mutfağa sahip olan köyde deniz ürünlerini sıklıkla görebilirsiniz. Akşam güneşiyle birlikte huzurlu bir hava sağlayan çay bahçelerinde sevdiklerinizle oturup sohbet ederek vakit geçirebilirsiniz. 
Tarihi sayesinde antik kentler açısından zengin olan bölgede antik kentleri gezerek gezinizi kültürel hale getirebilirsiniz. Gün yüzüne çıkarılan arkeolojik kazıların ve antik kentlerin arasında adeta zaman yolculuğu yapmış gibi hissedebilirsiniz. Hem tarihin hem de denizin tadını çıkarabileceğiniz bu köy aynı zamanda deniz seviyesinden 600 metre yüksekliktedir ve plajlara ulaşımı hızlıca sağlanabilir. Kendinizi dakikalar içinde Akdeniz’in masmavi sularında bulabilirsiniz. Su sporları açısından da pek çok olanağa sahip bölgede birçok su sporu yapılabilir.
Coğrafi koşulları sayesinde birçok aktiviteyi seçeneği sunan köy bu sebeple de birçok ziyaretçi ağırlar. Tatil boyunca doğadan ve tatilden yararlanarak yapacağınız aktivitelerle tatilinize güzel anılar ekleyebilirsiniz.

İslamlar Köyü Tarihi

300 yıla kadar köklü bir tarihe sahip olan bölgede yerleşim İslam Bey adında Arap kökenli bir çoban ile başlamıştır. Köyün adının “İslamlar” olmasının sebebi de bu yerleşimden sonra bölgeye akın eden Araplardır. Böylece nüfus artmış ve gelişmiştir. Farklı kültürlerin birlikte yaşadığı bölgede Rumlar ve Türkler birlikte yaşamaya başlamıştır. Bölgede ilk yerleşimden bu yana bulunan 300 yıllık Rumların yaptığı su değirmenlerinin bulunduğu bilinmektedir. Bu değirmenler Pavruka Çayı’nın geçtiği bölgede bulunur. 
Birlikte yaşayan Rumlar ve Türkler 1934 yılında köyü ikiye ayırmıştır. Kaş ve Elmalı İslamlar olmak üzere ayrılan bölgede göçebe bir yaşam tarzı sürülmüştür. Elmalı İslamları yaz aylarında daha uygun olduğu için yazın tercih edilmiştir. Kaş İslamlarında ise kış aylarında yaşanmıştır. Halk mevsime göre göçebe bir şekilde yaşamıştır.

İslamlar Köyü’nde Gezilecek Yerler Nereler?

100%

Ormanlık alanların, bağların ve akarsuların bulunduğu köyde tarihi yerler ve doğal güzellikler dikkat çekmektedir. Engebeli coğrafya sebebiyle hepsi bir arada ya da merkezde bulunmayabilir ancak arabayla ulaşım oldukça kolaydır. Köy içinde gezildiğinde Rumlardan kalma su değirmenleri her yerde görülebilir. Yamaçlarda ise tarihten kalan lahitler gözükür. Antalya’nın oksijen kaynağı Bezirgan Yaylası da burada bulunur. Köyün çevresinde bulunan Saklıkent, Likya gibi meşhur gezi rotaları da köye yakın konumdadır. 

Kalkan
Köyün içinde bulunduğu tatil beldesi oldukça rağbet gören bir yerdir. Köyden yaklaşık 6 km uzaklıkta bulunur ve arabayla oldukça rahat bir şekilde ulaşılabilir. Tatil için Antalya’nın en çok tercih edilen ilçelerinden birinde bulunan belde tatil için gerekli her şeyi barındırır. Oldukça gelişmiş merkeziyle, tarihi yapıda olan sokaklarıyla, tertemiz turkuaz rengi sularıyla güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

Meis Adası
Kaş ilçesinin tam karşısında yer alan ada Yunanistan’a bağlıdır. Oldukça yakında bulunan adaya tekneyle ulaşım sağlanabilir. Ancak adaya gidebilmek için vize ve pasaporta ihtiyaç vardır. Farklı mimari tarzıyla ve mavi deniziyle güzel bir deneyim yaşatır.

Ksanthos
Likya Birliği döneminde aktif olan bir yerleşim bölgesidir. Başkent olarak kullanılmış bu bölgede birçok yapı görmek mümkündür. Bölgede çeşitli mezar anıtları ve lahitler vardır. Bizans Döneminden de kalıntılar taşıyan bölgede manastır ve kilise de bulunur. Fethiye’ye doğru bulunan bu bölge yakın çevrelerdeyseniz mutlaka görmeniz gereken yerler arasında. Oldukça büyük bir alan olan yerde keyifle tarihin tadını çıkarabilirsiniz.

Kekova
Tarihi yapısıyla büyüleyen Kekova, berrak deniziyle turistlerin ilgisini çekmektedir. Kayalık ada şeklinde olan Kekova’ya teknelerle ulaşım mümkündür. Batık şehir yapısında olan yerde denizin altı ayrı üstü ayrı güzelliktedir. Nadir bir yapıda olan Kekova mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Saklıkent Kanyonu
Türkiye’nin en uzun kanyonu unvanına sahip olan kanyon Muğla iline bağlı Fethiye ilçesinin sınırları içinde bulunur. Yükselen kanyonun arasında yürümek, akarsuda rafting yapmak Saklıkent Kanyonu’nda yapılabilecek güzel aktivitelerdendir. Uygun kıyafetlerle kanyonda yürüyüş yapılmalıdır. Yürürken kendinizi bir anda suyun içinde bulabilirsiniz. Kanyonda yürüyüş esnasında daralan aralıklar, mağaralar ve küçük şelaleler karşınıza çıkabilir. Bu doğa harikasını ziyaret etmek tatilinizi unutulmaz kılacaktır.

Fethiye
Türkiye’nin en gözde tatil beldeleri arasında bulunan Fethiye önemli turizm merkezlerindendir. Sınırları içerisinde bulunan Kelebekler Vadisi, Ölüdeniz ve birçok ada her tatil severin görmesi gereken güzelliktedir. Antalya ve çevresinde tatil yapanların gelebileceği harika doğa güzelliklerini barındıran bölge İslamlar Köyü’nde konaklarken gelinebilecek konumdadır.

Kaleköy
Antik dönemde Simena adıyla bilinen eski yerleşim yeri Antalya sınırları içinde, Demre ilçesinde bulunmaktadır. Zamanında Likya Birliğinde bulunan bu kent karada bulunur ancak kara yoluyla ulaşılamaz. Deniz yoluyla ulaşılabilir. Yerli, yabancı birçok turist için ilgi odağı olan Kaleköy’de bulunan antik yapılar, tiyatrolar, tapınaklar günümüze kadar ulaşabilmiştir. Küçük ama ilgi çekici olan bu yer mutlaka gezi rotasına eklenmelidir.

İslamlar Köyü’ne Yakın Plajlar
Denizden 600 metre yükseklikte bulunan köyden denize ulaşım oldukça kısa ve kolaydır. Yakın çevresinde bulunan birçok koy ve plaj vardır. Turkuaz rengi berrak sular turistlerin ilgisini çekmektedir. Antalya’nın sıcak havası altında Akdeniz’in soğuk suları tatilde deniz keyfi yapmak isteyenler için harikadır. Büyüleyici güzellikte olan Kaputaj Plajı, Patara Çölü, Patara Plajı’na köyden ulaşmak kolay olacaktır.

Kaputaj Plajı
Ünü dünyaya salınmış olan bu plaj Türkiye için önemli plajlardandır. Doğal yapısı ve masmavi rengiyle büyüleyen plaj birçok ziyaretçi ağırlar. Kaş’ta konaklamayı tercih eden herkesin uğraması gereken bir plajdır. El değmemiş bir yapısı olduğu için çevresinde herhangi bir işletme bulunmamaktadır. Dağların arasına gizlenmiş bir şekilde bulunan koyun manzarasını ve denizin tadını çıkarmayı unutmayın.

Patara Plajı
Türkiye’nin en uzun plajı unvanına sahip koy, Türkiye’nin en güzel koylarındandır. Geniş alanı kaplayan ince kumları adeta ayrı bir çöl oluşturmuştur. Çölün sonunda ise masmavi deniz sizi karşılar. Deniz kaplumbağalarının da yıl içinde uğradığı bir koy olan Patara bu açıdan özeldir. Yakın çevresinde bir antik kent de bulundurması ziyaretçilerin daha da ilgi göstermesini sağlamıştır. Hem tarihi hem de denizi yakından görebilir ve tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz.

İslamlar Köyü’nde Ne Yenir? Ne İçilir?

Ormanların içerisinde bulunan köyde bağlar, akarsular, şelaleler bulunmaktadır. Bu doğal güzelliklerin arasına kurulan işletmeler de manzara eşliğinde güzel vakit geçirmek için uygun yerlerdir. Köye gelen ziyaretçiler doğal ortam karşısında köye özgü restoranlarda yemek yiyebilir, alabalık çiftliklerini, kızartılmış keçi peynirlerini deneyimleyebilirler. Sahil kasabası olmasından dolayı deniz ürünlerinin yaygın olduğu bölgede tatlı balıkçılarda yemek yiyebilirsiniz.

BUNU PAYLAŞ
  • icon
  • icon
  • icon
  • icon

Favorilerim

XMüşteri Temsilcileri
XREZERVASYON OLUŞTUR
Tarihler Müsait
Giriş Saati :Çıkış Tarihi:
  • Konaklama Süresi0 Gece
  • Elektrik Ücreti0
  • Temizlik Ücreti0
  • Toplam0
  • Ön Ödeme0
  • Girişte Nakit Ödenecek0
UYGUNLUK TAKVİMİ
Müsait
Dolu
Ödeme Bekliyor
Giriş-Çıkış