Türkiye'nin Doğal Güzellikleri ve Tarihi Yerleri
11.Ylmz
Türkiye'nin Doğal Güzellikleri ve Tarihi Yerleri

Türkiye’nin Doğal Güzellikleri ve Tarihi Yerleri!

Birçok medeniyetin beşiği haline gelmiş olan Türkiye, hem doğal güzelliği hemde tarihi güzelliğiyle her daim ön planda olmayı başarmıştır. Coğrafi konumu bakımından her dönemde dikkat çekmiş uğruna bir çok savaş yapıldığı yurdumuz bitki örtüsüne, iklimine bağlı olarak ve de daha birçok nedene bağlı olarak kimi doğal güzellikler için her mevsimde gezme fırsatı sunmaktadır. Plajları, şelaleri, ırmakları, peri bacaları, her biri ayrı ayrı hayranlık bırakan Türkiye’nin doğal güzelliklerini geniş bir şekilde inceleyebilmek pek mümkün olmasa da genel hatlarıyla ön plana çıkmış olan yerlerden bahsetmeyi daha uygun ve verimli gördük.

 

İstanbul Tarihi Yarımada!

Dünyada iki kıta üzerinde kurulu olan tek şehir İstanbul, aynı zamanda ülkemizin de en çok turiste ev sahipliği yapan şehridir. Kıtalararası yolculuklarda önemli bir geçiş merkezi olan İstanbul dört bir tarafı tarihi ve turistik mekanlarla doludur. İstanbul Tarihi Yarımada, UNESCO Listesi’nde ki; Yerebatan Sarnıcı, Ayasofya, Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı, Dikilitaş ve Arkeoloji Müzesi ve Türkİslam Eserleri Müzesi gibi bir çok tarihi izlere ev sahipliği yapmaktadır.

 

Ağrı Dağı!

Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı, dört mevsim üzerinde kar bulunan dağın eteklerinde ise Ağrı Dağı Milli Parkı’na yer veren, mavinin ve yeşilin bir araya geldiği olağan üstü bir manzaraya sahiptir. Ülkemizin doğal güzelliklerle çevrili coğrafyasında çok büyük bir öneme sahip Ağrı Dağı’nı ziyaret etmekte gecikmemek yerin de bir karar olacaktır.

 

Nemrut Dağı!

Adıyaman‘ın Kahta ilçesinde bulunan dağ 2150 metre yüksekliğe sahiptir. Dağın yamaçlarında, Kommagene Kralı I. Antiochos tarafından, tanrılara ve atalarına teşekkür sunmak için inşa ettirdiği mezarı ve anıtsal heykeller yer almaktadır. Bunların yanı sıra Nemrut Dağı’nın büyüleyici manzarası ek bir güzellik katmaktadır. Heykeller, doğa, batı ve kuzey teraslarında yer alıyor . Doğu terasının önemi kutsal merkez sayılmasından gelmekte bu nedenle önemli heykeller burada yer alıyor.

 

Borçka Karagöl Yaylası Artvin!

Türkiye’nin en iyi kamp yerlerinden biri olan doğanın eşsiz güzelliklerden bir tanesidir. Koruma altına alınmış olan Borçka Karagöl Milli Parkı ziyaretçilerin bu muhteşem güzelliğe şahitlik edebilmeleri için çok önemlidir.

 

Uzungöl, Trabzon!

Karadeniz denince akılda oluşan ilk yer olarak bilinir bu nedenle günümüzde ise çoğu kişinin tatil planların da ilk sıra da yer almaktadır. Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı turistik bir yer olan Uzungöl adını, hemen kıyısına inşa edildiği gölden almaktadır. Seyir keyfi oluşturan manzarası kuşbakışı uzaklıkta dahi göze oldukça doyum sağlamaktadır.

 

Ayder Yaylası, Rize!

Rize‘de bulunan Ayder Yaylası’nın tarihi 13. Yüzyıla kadar ulaşmaktadır. Günümüzde adından sıkça söz ettiren Karadeniz’in gözdesi olan Ayder Yaylası yeşilin her tonunu barındıran ve dağların arasından akıp giden bir dere ve tepelere ahşap evlerin eklenmesiyle akılda iz bırakmaktadır.

 

Yedigöller Milli Parkı, Bolu!

1965 senesinde Milli Park statüsüne sahip olmuş olan Yedigöller, büyük kayaların vadilerin önünün engel oluşturmasıyla meydana gelmiş 7 gölden oluşmaktadır. Yedigöller Milli Parkı biyoçeşitliliğin ve hayvan türünün fazla olmasıyla da önem kazanmıştır.

 

Karapınar Çölü, Konya!

Türkiye sınırları içerisinde genellikle alışık olmadığımız bir çöldür. Konya‘nın Karapınar ilçesinde yer alan bu çöl, İpek Yolu üzerinde bulunan günümüzde de hem çölü hem de tektonik gölleriyle büyük öneme sahiptir. Karapınar Çölü’nün oluşum bakımından bakıldığında, bölge halkının yöreyi tahrip etmesi ve sert esen rüzgarların etkisi bulunuyor.

 

Meke Gölü, Konya!

Dünyanın Nazar Boncuğu’ olarak bilinen Meke Gölü, eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Alanın tam ortasında ikinci bir volkan bacasının meydana gelmesiyle bu görünümü almıştır. Gölün en yüksek su seviyesi 10 – 12 metre civarındadır.

 

Kapadokya, Nevşehir!

Türkiye’nin trendleri arasına giren bölgelerinden bir tanesi olan Kapadokya, tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleriyle de ön plana çıkmıştır. Nevşehir’e yedi kilometre mesafede bulunan Kapadokya sabahın ilk ışıklarıyla birlikte balon turlarına katılarak güneşin göğe yükselişine şahitlik etmemize olanak sağlıyor. Ayrıca herkesin Nevşehir dendiğinde akla gelen peribacaları doğal güzelliğin eşsizliğini bir kez daha katıyor. Türkiye’de peribacalarının tek merkezidir. 1967’de kapılarını misafirlerine açan Derinkuyu Yeraltı Şehri de gezilmesi gereken yerdir. Kapadokya, doğa ve tarihin uyum içerisinde yaşadığı bir yerdir.

 

Erciyes Dağı, Kayseri!

Dümdüz ovaların arasından yükselen göz kamaştıran Erciyes Dağı’nın tepelerinde daima kar vardır. 3 bin 917 metre yüksekliğindeki Erciyes, Türkiye’nin en yüksek dağlarından bir tanesidir. Dağda kış sporları sıklıkla yapılır. Kayak merkezinin de bulunduğu bölgede dağ tırmanıcıları doğal mağaralar bulunmaktadır.

 

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası!

Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası, Türkiye’nin ilk mimari yapı unvanına sahip olup UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almıştır. Sivas’ın en kıymetli turistik yapısı olan cami ve darüşşifa, 1229 yılında Mengücekli Beyi Ahmed Şah tarafından yaptırılmış. Cami mimarlık tarihinin en özgün eseridir. Safranbolu! Batı Karadeniz’in turizm cenneti Safranbolu, tarihi Osmanlı evleriyle UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde. 3 bin yıla uzanan tarihi geçmişi ile bölgenin en eski yerleşim yerlerinden biridir. Safranbolu ismini ise safran bitkisinden almaktadır. Kültür turizmiyle öne çıkmış olan ilçe Karabük’ te bulunmaktadır.

 

Efes Antik Kenti!

İzmir’in UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Efes Antik Kenti, İyonya’nın 12 şehri arasında yer alıyor. İzmir, Selçuk’ta bulunan antik kent, farklı medeniyetlerin etkisini taşımaktadır. MÖ 6 binli yıllara değin uzanan geçmişe sahip olan Efes Antik Kenti’nde Celcus Kütüphanesi, Artemis Tapınağı, Yedi Uyurlar Mağarası ve Meryemana Evi gibi tarihi mirasa ev sahipliği yapmaktadır.

Pamukkale Travertenleri! Hierapolis Antik Kenti ile güzergahta içerisinde yer alan Pamukkale, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi ve doğal güzelliklerimizden biridir. Ülkemizin en bilindik eşsiz doğal güzelliğe sahip olan Pamukkale Travertenleri ile Antik Havuz, kaynak sularının kirecinden oluşan yüksek bir tepede yer almaktadır. Onlarca kilometre öteden bile kendini gösterebilmektedir.

 

Ölüdeniz!

Dünyanın en güzel plajlarından biri olarak kabul edilen Ölüdeniz Muğla’da bulunmaktadır. mavi ve yeşilin yeryüzünde uyum içerisinde bir araya geldiği yerlerden biri. Yakınlarında bulunan yaklaşık 2000 metre yükseklikteki Babadağ’dan yamaç paraşütüyle atlanabilinir. Adrenalin sevenler için eşsiz bir yerdir. Türkiye toprakları, uzunca yıllardan beri farklı medeniyetlerin hayat bulduğu, dünyanın en önemli geçiş noktalarının birleştiği yerlerden biridir. Anadolu’nun dört bir yanı bu topraklarda yaşayan kültürlerin farklılıklarıyla doludur. Türkiye bu zengin tarihi geçmişiyle , dünyanın en gözde ülkelerinden biri olmaktadır. Türkiye’nin en güzel tarihi yerlerine şahitlik etmek isteyen binlerce yerli ve yabancı turistin seyahat planlarına yön vermiştir. Sizlere bu makalemiz de güzel ülkemizin tarihi ve güzel mekanlara hakkında elimizden geldiği kadar bilgi vermeye çalıştık. Umarız beğenmişsinizdir. Diğer yayınlarımıza da bakmayın unutmayın!

BUNU PAYLAŞ

Favorilerim

WhatsApp
Müşteri Temsilcileri
WHATSAPPWHATSAPP
ARA
XREZERVASYON OLUŞTUR
Tarihler Müsait
Giriş Saati :Çıkış Tarihi:
  • Konaklama Süreniz0 Gün
  • Temizlik Ücreti0.000 ₺
  • Elektrik Ücreti0.000 ₺
  • Ön Ödeme0.000 ₺
  • Girişte Yapılacak0.000 ₺
  • Toplam0.000 ₺
UYGUNLUK TAKVİMİ
Müsait
Dolu
Ödeme Bekliyor
Giriş-Çıkış