Çalış Plajı Nerede? | BirebirvillaÇalış Plajı Nerededir?

Çalış Plajı Nerededir?

Türkiye’nin doğal güzelliklerinden biri olan Çalış Plajı yaz aylarında çokça tercih edilen bir plajdır. 4 km uzunluğundaki sahili ile hem eğlenmek hem de güneşin tadını çıkarmak için harika bir yerdir. Aynı zamanda Caretta Caretta kaplumbağalarının da yumurtlamak için yıl içinde belli dönemlerde uğradıkları bu plaj Muğla’nın Fethiyeilçesinde bulunmaktadır. Yılın belli zamanları Caretta Caretta yumurtalarına ev sahipliği yapan bu plaj hassas ve özel bir plaj haline gelir. Akdeniz ikliminin görüldüğü ve hem yaz hem kış mevsiminde yumuşak bir havanın olduğu Fethiye ilçesinin turkuaz renkli plajı turistlerin dikkatini çekmektedir. Yaz aylarında Çalış Plajı’nı tercih edenler, 40 dereceye kadar yükselen sıcaklık altında, denizin buz gibi ve berrak sularına kendilerini bırakmak isteyecekler.

Yeni yerler keşfetmek ve doğal güzelliklere şahit olmak isteyenler için çok uygun bir yer olan Fethiye’nin içinde bulunan bu plaj, tatil zamanlarını Muğla’dageçirmek isteyenler için Fethiye ilçesine bağlı ola bu plajın merak edilen özelliklerini bu yazıda topladık. Siz de tatil için nereyi seçeceğiniz konusunda kararsızsanız Çalış Plajı hakkında daha detaylı bilgiyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Çalış Plajı’na Nasıl Gidilir?

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı bu plaja hem hava hem kara yoluyla rahat bir ulaşım sağlanabilir. Özel araca sahip değilseniz Fethiye’nin merkezinden kalkan dolmuşlarla 10 dakika içinde plaja ulaşılabilirsiniz. Yaz aylarında çokça tercih edildiği için dolmuş seferleri artar ve plaja ulaşımı rahat bir şekilde sağlanabilir. Özel araçla ulaşım sağlayanlar Fethiye’de pek çok yerde bulunan Çalış Plajı tabelalarını takip ederek plaja ulaşım sağlayabilirler. Havayolunu kullanacak olan tatil severler için de Dalaman’daki havalimanından Fethiye’ye doğru saat başı hareket eden toplu taşıma araçları plaja ulaşımı sağlayabilir.

Fethiye’den 7 km uzaklıkta olan plaj her türlü gidilmesi ve görülmesi gereken doğal güzellikler arasındadır. Turkuaz rengi denizi ve 4 km uzunluğundaki sahiliyle görülmeye değer bir manzara oluşturur.

Çalış Plajı Ücretli mi?

Bir doğa harikası olan plaj herkesin görmek isteyeceği bir konum haline gelmiştir. Sıcak iklimin hakim olduğu beldede, tatilciler denize girip serinlemek ya da sahilde güneşlenerek güneşin tadını çıkarmak isterler. Bu plajı ziyaret etmek isteyen insanlar için plajın herhangi bir giriş ücreti olup olmadığı bir merak konusudur. Bir halk plajı olan Çalış Plajı’nın herhangi bir giriş ücreti yoktur. Ücretsiz bir şekilde denize girilebilir ancak şemsiye ve şezlong kullanmak isteyenlerin belli bir miktar ücret ödemesi gerekir. Şezlong ve şemsiye ücreti sezonluk olarak değişiklik göstermektedir. Gün içinde sabahtan akşama kadar hizmet veren bu plaj, denizin ve güneşin keyfini çıkararak avantajlı bir tatil yapmak isteyenler için uygun bir bölgedir.

Çalış Plajı Özellikleri Nelerdir?

Muğla’nın Fethiye ilçesinin merkezinden 10 dakika içinde ulaşılabilecek bir konumda olması insanların bu plajı terci etmesini sağlayan bir özelliktir. Fethiye ilçesinin cazip noktalarından olan plajın uzun bir sahile sahip olması onu çekici kılan özelliklerdendir. Yaklaşık 4 km uzunluğundaki altın kumlarına sahip plaj çok sayıdaki insanı alabilir ve kalabalık oluşturmaz. Doğal güzellikleri bir arada barındıran bu bölgede Nisan ve Kasım aylarında Caretta Caretta kaplumbağalarına ev sahipliği yapar. Eğer şanslıysanız yılın belli zamanları yumurtalarını bırakmak için plaja uğrayan Caretta Caretta kaplumbağalarını görebilirsiniz. Aynı zamanda çeşitli kuş türlerini de bünyesinde barındıran bir yer olması doğaseverlerin ilgisini çekmektedir. Harika doğası içinde 214 çeşit kuş türünü barındırmaktadır. Kuşların bulunduğu bu alan Şat burnu olarak adlandırılmaktadır.

Tam bir doğa harikası olmasının yanı sıra su sporları içinde elverişli bir yerdir. Örneğin masmavi suların derinlerine inerek ya da esintili havanın oluşturduğu dalgalara karşı rüzgar sörfü yaparak denizden faydalanabilirsiniz. Su sporlarını öğrenmek ve detaylı bilgi sahibi olmak için gerekli olan tesisler de plaj içerisinde bulunur. Denizin tadını çıkarırken eğlence isteyenler için, plaj çevresinde bar, pub ve eğlence mekanlarının bulunması kolaylık sağlar. Her türlü isteği karşılayabilen bu plaj tatil severlerin gözde noktalarından biri haline gelmiştir.

Çalış Plajı Hakkında

Fethiye ilçesinin gözde plajlarından olan Çalış Plajı 4km uzunluğundaki kumsalı ve masmavi sularıyla tatil yapmak isteyenlerin favori beldeleri arasında yer alır. Uzun sahiliyle aileleri, çiftleri ve kalabalık grupları kolayca içine alabilir. Yıl boyunca yumuşak iklimin sahip olduğu için her zaman ziyaret edilebilir. Özellikle yaz aylarında termometrelerin 40 dereceyi gösterdiği bölgede denizin tadını çıkarmanın keyfi ayrıdır. Fethiye’nin merkezinden 10 dakikalık mesafeyle ulaşım sağlanabilir. Ulaşımın kolay olması bu plajın popülerliğini arttıran bir özelliktir. Bozulmamış doğal ortamı 214 kuş türüne ev sahipliği yapar. Aynı zamanda Caretta Caretta kaplumbağalarının yılın belli zamanları yumurtlamak için uğradığı bir bölgedir. Plaj aynı zamanda Fethiye’nin su sporları açısından en aktif yerlerinden biridir. Su sporlarıyla uğraşanlar için, çeşitli aktivitelerin bulunduğu bir plajdır. Aynı zamanda yeni deneyimler için su sporları okulları da plajın içerisinde bulunur. Doğal güzelliklerinin yanı sıra eğlence arayanlar için de plajın çevresinde eğlence mekanları bulunur. Beldenin en canlı yerlerinden olması hareketli bir gece hayatı sunar. Dünyanın birçok yerinden gelen turistlerin ilgi odağı olan bu plaj dikkatleri Fethiye’nin üzerine çeker.

Çalış Plajı Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Bozulmamış doğası ve temiz sularıyla ülkenin en güzel plajlarından biri olması bu bölgeye olan ilgiyi arttırmaktadır. Bu doğal güzellikten faydalanmak isteyen insanlar plajın ücretini merak etmektedirler. Fethiye’nin halk plajlarından biri olan Çalış Plajı’nın herhangi bir giriş ücreti yoktur. Plaj içerisindeki şezlong ve şemsiyeleri kullanmak için kiralamak gerekir. Belli bir ücret karşılığında şemsiye ve şezlongları kiralayabilirsiniz. Şemsiye ve şezlong ücretleri sezon içinde değişebilmektedir ancak halk plajı olduğu için çok yüksek bir ücret talep edilmeyecektir. Gün içinde sabah saatlerinden akşam günbatımına kadar geniş bir aralıkta hizmet vermektedir. Giriş ücretinin olmaması ve uygun imkanları avantajlı bir tatil sunar.

Balayı Tatilinde Çalış Plajı’na Gidilir Mi?

Balayı için tercih listelerinin arasında olan tatil beldesindeki plaj çiftlere harika olanaklar sunabilir. Turkuaz rengi sulara kendilerini bırakmak isteyen çiftler plaja giderek birçok olanaklardan yararlanabilir. 4km uzunluğundaki sahilde altın kumlara yatarak güneşin tadını çıkarabilirler ya da Akdeniz ikliminin sıcak havasından bunalan çiftler denizin berrak sularında vakit geçirebilirler. Birlikte değişik deneyimler yaşamak için denizin altındaki güzelliklerine doğru dalışlar yapıp sualtı dünyasına birlikte şahit olabilirler. Aynı zamanda doğasever çiftler için bozulmamış doğası içinde bulundurduğu hayvanları gözlemlemek isteyenler için harika bir nokta olacaktır.

Çalış’ta Villa Kiralama

Çalış bölgesinde tatil yapmak isteyenler için kiralık villalar tercih edilebilir durumdadır. Doğanın içinde daha özel bir alanda vakit geçirmek isteyenler için villa kiralamak iyi bir seçenek olacaktır. Sizden başka kimsenin olmadığı müstakil bir villada tatil yapmak, rahat bir ortam sağlamış olur. Özel bahçeli ve özel havuzlu villa seçenekleri her bütçeye uygun olarak sıralanır. Oda sayısı seçenekleri, bahçe ve havuz seçenekleriyle birçok villa Çalış bölgesinde bulunmaktadır. Özel havuzun kullanım rahatlığı ve villanın sağladığı konforla rahat bir tatil geçirebilirsiniz. Kiralık villalar ailecek kiralanabilir, kalabalık arkadaş grupları için rahat eğlence alanı olabilir ya da yeni evli çiftlerin balayı tatili için özel bir ortam sağlayabilir. Çalış’ta her türlü konforu sağlayacak kiralık villalara ulaşmak mümkündür.

Çalış Plajı Yakınlarında Gezilecek Yerler

Tatil beldelerinin gözdesi olan Fethiye ilçesi gezecek ve görecek birçok alana sahiptir. İlçenin merkezine 10 dakika mesafede yer alan plajın çevresinde de uğrayacak pek çok tarihi ve doğal yerler bulunmaktadır. Yine Çalış Plajı’yla aynı bölgede yer alan el değmemiş doğal güzelliklere, tarihten bu zamana kalan antik kentlere, plajlara, vadilere ve kanyonlara ulaşabilirsiniz. Çalış’ta vakit geçirdikten sonra günün geri kalanını değerlendirmek için pek çok alternatife ulaşmak mümkündür.

Saklıkent Milli Parkı

Saklıkent Milli Parkı Fethiye’de kesinlikle görülmesi gereken doğa harikalarından biridir. Antalya ve Muğla’nın sınırını oluşturan ve kaynağını Akdağlardan alan Esen Çayı, Saklıkent Kanyonu’nun merkezini oluşturur. Saklıkent Milli Parkı sınırları geniş bir yerdir ve kanyonu da bu parkın sınırları içindedir. 18 km uzunluğa ve 600 metreye kadar çıkan yüksekliği ile Saklıkent Kanyonu yürüyüş yaparak gezilebilir. Ancak hararetli akan suyun içinden geçerken dikkatli olmak gerekir. Buz gibi akan suyun içinden halat yardımıyla geçebilirsiniz. Saklıkent Kanyonu’nu gezerken kayıp düşme tehlikesine karşı dikkatli olmak gerekir. Milli parkın içinde yer alan kafeteryadan kanyon için uygun olan ayakkabı ekipmanları temin edebilirsiniz. Kanyonun içinden yürürken yer yer doğal killere rastlayabilir ve bu kili yüzünüze sürerek doğal bir kil maskesi bakımı yapabilirsiniz. Dünyanın en güzel kanyonlarından olan Saklıkent’te yürüyüş esnasında küçük şelaleler görebilir ve yükselen kanyonun harika manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Ölüdeniz

Fethiye ilçesinde bulunan Ölüdeniz Fethiye’nin en küçük kasabasıdır. Çalış’a 18 km mesafededir ve özel araçla 15 dakika süren bir yolculukla ulaşım sağlanabilir. Dünyaca ünlü beldelerden biri olan Ölüdeniz Blue Lagoon olarak da bilinir.  Dalgaların zamanla kumları biriktirerek oluşturduğu lagün doğal oluşumdur ve turistik bir yer haline gelmiştir. Ölüdeniz, dünyanın her yerinden gelen yamaç paraşütçülerin gözdesi olan Babadağ’ın eteklerindedir. Harika manzarası, mavi ve yeşilin bir arada olduğu bir yer olan Ölüdeniz harika manzarayı gözler önüne serer.

Ölüdeniz, havuz gibi olan lagün kısmı ve devamındaki uzun plaj kısmından oluşur. Rüzgarlı günlerde bile durgun yapıya sahip olan lagün kısmı, deniz keyfi çıkarmak için rağbet gören yerlerden biridir. Ölüdeniz masmavi denizi ve yemyeşil doğasıyla ulusal bir rezerv olarak korumalı bir bölgedir. Muğla’nın Fethiye ilçesine gelenlerin mutlaka gelip görmesi gereken bir bölgedir.

Yeşil Vadi

Fethiye’nin Yanıklar Köyü sınırlarında olan Yeşil Vadi Kamp Alanı, doğa içinde kamp yapmak isteyenler için harika bir yerdir. En ilginç kamp yerlerinden olan Yeşil Vadi Doğa Park Kamp Alanı, yerden 15 metre yükseklikte, Yanıklar Çayı üzerinde, ağaçlara asılı halde duran çadırlarda kamp imkanı sunuyor. Gelen turistlerin hayranlıkla ve şaşkınlıkla gezdiği Yeşil Vadi dikkatleri üzerine çekiyor. Fethiye’de yerleşim yerlerinden uzak olması, tam olarak doğanın içinde, ağaçların üzerinde bulunduğu için doğayla bütün haline geliyorsunuz.  Yanıklar Çayı’nın oluşturduğu doğal havuzlar, yaz ayının sıcak hava şartlarında serinliğini koruyor ve kampçıların gözdesi haline geliyor.

Yeşil Vadi Doğa Park’ı ziyaret etmek için kamp yapmaya gerek yok. Fethiye’den günübirlik olarak da bu doğa harikasını ziyaret edebilir, Yanıklar Çayı’nın serin sularına kendinizi bırakıp güzel vakit geçirebilirsiniz.

Kelebekler Vadisi

Türkiye’nin en güzel manzara noktalarında ilk sıralarda yer alan Fethiye Kelebekler Vadisi, Muğla’ya tatil için gelenlerin uğrak noktalarından biridir. Yeşil vadinin arasındaki bulunan masmavi koyuyla, vadinin içine girildiğinde yol boyu eşlik eden akarsuları ve ormanlık alanlarıyla tam bir doğa harikası. Kelebekler Vadisi’nin en tepesine çıktığınızda sonsuzluğa uzanan masmavi denizi ayaklarınız altına almış olursunuz. Manzara eşliğinde güzel fotoğraflar çekinmek için hazırlıklı olun. Ölüdeniz Kasabasının sınırlarında bulunan Faralya Köyü’nün içinde bulunan Kelebekler Vadisi 1. Derece doğal sit alanı ilan edilmiş bir yerdir. Endemik türlere ev sahipliği yapan vadide ismini aldığı 80’den fazla kelebek türü bulunmaktadır. Özellikle bazı mevsimlerde vadinin içine doğru yürüyüşe çıkarsanız etrafta uçuşan kelebekleri görebilirsiniz. Vadide yürüyüş yapmak isteyenler, harika manzaralar eşliğinde patikalardan geçerek vadiyi keşfedebilirler. Kelebekler Vadisi’nde yer alan plaja hem tekneyle hem de arabayla ulaşım sağlayabilir ve vadiyle çevrili denizde güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Vadinin en yüksek noktasına gitmek için de Faralya dolmuşlarını kullanabilirsiniz. Kelebekler Vadisi’nin en tepesine ulaştığınızda eşsiz manzara sizi karşılayacaktır.

Tlos Antik Kenti

Hem tarihi hem doğal güzellikleriyle büyüleyen Fethiye ilçesinin sınırları içerisinde bulunan Tlos Antik Kent, Unesco Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alır. Likya Bölgesi olarak bilinen bölgenin antik yerleşim alanlarındandır. Geniş bir alana yayılması ve aynı zamanda Likya Yolu’nun birçok yönünden bağlantı noktası olması sebebiyle Metropolis unvanı almıştır.

Tlos Antik Kenti’nde pek çok tarihi yapı ve geçmişin kalıntıları bulunmaktadır Önemli arkeolojik çalışmalar sonucu ortaya çıkarılan eserler de antik kentin içinde bulunmaktadır. Günümüze kadar ulaşmış tarihi yapılardan önemli olanı Tlos Kalesi’dir. Tlos Kalesi’ne çıkarken yamaçtaki kayalara oyulmuş olan mezarları görebilirsiniz. Bellerephontes’e ait mezar anıtı, akropol ve akropolün eteğinde yer alan stadyum, tiyatro, hamam ve kilise kalıntıları, Likya duvar kalıntılarını antik kentin içinde görebilirsiniz. Aynı zamanda Roma Dönemine ait surlar ve Kronos Tapınağı da Tlos Antik Kenti’nin içinde bulunur. Tarihi ve kültürel yerleri keşfetmek isteyenler için harika bir yer olan antik kent Fethiye’de görülmesi gerek konumlardandır.

Şövalye Adası

Tatilcilerin gözdesi olan Fethiye ilçesinin açıklarında bulunan Şövalye Adası, üzerinde yerleşim bulunan tek adadır. Hem tarihi yapısı hem de doğal güzellikleriyle turistlerin ilgisini çekmektedir. Muğla Fethiye’de sahilden görüş mesafesinde olan adaya Çalış Plajı’ndan kalkan tekne seferleriyle ulaşılabilir. Adadaki kale kalıntıları, eski sarnıçlar ve mozaikler ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir. Yerleşim alanlarının dışında adadaki tesisler ve plajlar sayesinde tarihle iç içe ve huzurlu bir tatil yapma imkanı sağlayabilirsiniz. Adadaki yerleşim yerleri tek bir alanda toplanmış ve geri kalan yerler ormanlık alanlarla kaplanmıştır. Berrak denizi ve sakin sokakları, gezi boyuncu huzurlu vakit geçirmenizi sağlar. Aynı zamanda adaya araç ve taşıtlar giremediği için şehrin gürültüsünden uzaktır ve kafa dinlemek için harika bir konum sağlanmış olur.  Sessiz, sakin ve huzurlu bir tatil geçirmek isteyenler için harika bir nokta olan Şövalye Adası’nın arkasında bulunan koy, yeşillikleri ve temiz suyuyla oldukça büyüleyici ve etkileyicidir. Fethiye’den kolayca ulaşım sağlayarak bu güzellikleri yakından görebilirsiniz.

Sultan Aqua City Eğlence Merkezi

Fethiye ilçesinin Çalış bölgesinde bulunan Sultan Aqua Eğlence Merkezi denizden sıkılanlar için harika bir işletme. Fethiye’nin merkezinde bulunduğu için rahat bir şekilde ulaşım sağlanabilir. Büyük küçük demeden herkesin güzel ve eğlenceli vakit geçirebileceği tesiste, birbirinden farklı kaydıraklar, yüzme havuzu ve çocuk havuzu bulunmaktadır. Değişik şekillere sahip kaydıraklarından kaymanın vücuttaki adrenalin seviyesini arttırdığı kesin. Sultan Aqua City Eğlence Merkezi, sıcak havalarda hem eğlenme hem de serinleme fırsatını insanlara sunuyor. Yemek ve atıştırmalıkları dışardan getirmek yasak. Tesis içerisinde bulunan kafeteryadan istek ve ihtiyaçlarınızı temin edebilirsiniz. Çalış bölgesinde geçireceğiniz günlerden birinde Sultan Aqua City Eğlence Merkezine giderek eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

BUNU PAYLAŞ
  • icon
  • icon
  • icon
  • icon

Favorilerim

XMüşteri Temsilcileri
XREZERVASYON OLUŞTUR
Tarihler Müsait
Giriş Saati :Çıkış Tarihi:
  • Konaklama Süresi0 Gece
  • Elektrik Ücreti0
  • Temizlik Ücreti0
  • Toplam0
  • Ön Ödeme0
  • Girişte Nakit Ödenecek0
UYGUNLUK TAKVİMİ
Müsait
Dolu
Ödeme Bekliyor
Giriş-Çıkış