Kalkan'da Gezilecek Yerler Nereler?

Kalkan Gezilecek Yerler | BirebirvillaKalkan'da Gezilecek Yerler Nereler?

Kalkan’da Gezilecek Yerler Nereler?

Turizmin başkenti olan Antalya’nın en gözde tatil beldelerinden olan Kalkanbölgesi özellikle yaz mevsimlerinde turistlerin en çok tercih ettiği yerlerdendir. Yeşil ve mavinin bir arada olduğu, harika koylara sahip olan Kalkan’da gezilecek yerlerin listesi oldukça uzundur. Gerek tarihi yapısı gerek doğal güzellikleriyle büyüleyici bir tatil beldesi. Denizin tadını çıkarmak isteyenlerin yanı sıra kültürel bir tatil yaşamak isteyenler için de tertemiz havasıyla ülkenin değerli yerlerinden biridir. Kalkan’daneler yapılır, nerelere gidilir merak edenler için bu yazıyı derledik. Kalkan hakkında detaylı bilgi için okumaya devam edebilirsiniz.

Kalkan Gezilecek Yerler

Turistlerin gözdesi olan Kalkan, gezmek için pek çok seçeneğe sahiptir. Hem merkezinde hem de çevresinde onlarca mekana sahip olan Kalkan gezmek için iyi bir uğrak noktası. Birbirinden güzel plajları adeta cennetten bir parça. Gezip görenlerin hayran kaldığı coğrafya keşfedilen her bir noktasıyla büyülemeye devam ediyor. Sizi tarihin eski sayfalarına götürecek antik kentleriyle, doğanın binbir türlü güzelliği ve sessiz ve huzurlu gezi duraklarıyla harika bir tatil imkanı sunar.

Xanthos Antik Kenti

Kalkan’ın ünlü antik kentlerinden olan Xanthos Antik Kenti, Likya Birliği’ne vaşkentliği yapmış ve tarihin izlerini günümüze kadar taşımıştır. Aynı zamanda 1988 yılınca UNESCO Dünya Miras Listesi’ne adını yazdıran antik kent, tarihi açıdan öneme sahiptir. Antik kentin tarihi milattan önce 7. yüzyıla dayanır. Zamanında deniz kıyısında bulunan bir kent iken, şu anda denizin dolmasıyla kıyıdan 8 km uzakta bulunmaktadır. Tarihi açıdan birçok hikayeye sahip olan Xanthos Antik Kenti’nde geçmişten günümüze birçok kalıntı ulaşmıştır. İçerindeki lahitleri, mezarları ve antik tiyatroyu gezerken kendini o zamanlarda bulabilirsiniz. Geçmişten kalan bu mimari yapı hala popülerliğini kaybetmemiş ve turistler için ilgi çekici bir yer olarak devam etmektedir.

Kaputaş Plajı

Tarihi yerlerin zengin olduğu bölgede aynı zamanda görülmeye değer birçok plaj da bulunur. Kalkan’da bulunan ve dünya çapında ilgi gören plajlardan biri de turkuaz rengiyle Kaputaş Plajıdır. Kalkan’a 7 km uzaklıkta olan plaj, Kaş-Kalkan yolu üzerinde bulunmaktadır. Çok büyük olmasa da kumla karışık çakıllı sahili tertemiz olan plaj mavi bayrağa sahip. Gelenlerin hayran kaldığı plaja giriş ücretsiz. Ancak şezlong ve şemsiyelerden faydalanmak için belli bir ücret ödemek gerekiyor. Şemsiye ve şezlong ücreti sezonluk olarak değişiklik göstermektedir. En gözde turistik noktalardan olan plaj dünyanın her yerinden gelen turistlere masmavi denizlerde yüzme imkanı veriyor. Büyüleyici güzelliğiyle Kaputaş Plajı, Akdeniz’in sıcak havasında kendini serin denizlere atmak isteyenler ve güneşlenerek güneşten faydalanmak isteyenler için harika bir plajdır.

Patara Plajı ve Antik Kenti

Patara Plajı, 11 km uzunluğuyla Türkiye’nin en uzun plajlarından biridir. Altın rengi kumlarının oluşturduğu kum tepeleri “Patara Çölü” olarak da adlandırılır. Patara Antik Kenti’nin içinde bulunan plajın masmavi sularına kum tepelerini aştıktan sonra ulaşabilirsiniz. Roma dönemine ait kalıntıların bulunduğu antik kent tarih severler için harika bir nokta. Ayakta kalan en eski meclis binasını, en eski deniz fenerini, bazilika, hamamlar ve kiliseleri bünyesinde barındıran antik kentin denizle buluştuğu yer Patara Plajı’na çıkıyor. Tarihi yapı ve plajların bir arada bulunması ayrı bir güzellik katıyor. Antik kenti gezdikten sonra kendinizi denizin dalgalarına bırakabilirsiniz. Ayrıca şanslıysanız, dönemsel olarak yumurtlamak için Patara Plajı’na uğrayan Caretta Caretta kaplumbağalarına rastlayabilirsiniz. Patara Plajı ve Antik Kenti hem tarihi dokusu hem de masmavi deniziyle gezenleri kendine hayran bırakan bir yapıdadır.

Saklıkent Kanyonu

Doğa harikası bir yer olan Saklıkent Kanyonu, ortasından akan buz gibi çayıyla sıcak havalarda gidip görülmesi gereken mükemmel bir oluşum. Saklıkent’e Fethiye-Antalya karayolundan ulaşım sağlanabilir. Eşen Çayı’nın merkezini oluşturduğu Saklıkent’e gür bir şekilde akan çayın kenarında oturup kahvaltı yapabilir ya da yükselen kanyonun arasında yürüyüş yapabilirsiniz. Uzun bir yürüyüş yoluna sahip kanyonda yürürken dikkatli olmak gerekir. Ara ara daralan, bazen de şelalelerin eşlik ettiği manzara gerçekten de görülmeye değer.

Kekova Batık Şehir

Kekova Batık Şehir’e deniz yolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Kalkan’a 1 saat mesafede yer alan Üçağız Köyü’nden kalkan teknelerle gidilebilen harika bir yer. Daha önceden Likyalıların yaşadığı bu şehir, gerçekleşen büyük bir depremle sular altına gömülmüş hale gelmiştir. Sular altına kalmasına rağmen yüzeyden rahatlıkla görülebilecek bu batık şehir gidip gezen herkesi hayran bırakmıştır. Yeşilliklerin ve berrak suların altında kalan bu batık şehir, dünyanın birçok yerinden gelen turistlerin görmek istediği noktalardan. Tatil için Kalkan’ı tercih edenlerin de mutlaka ziyaret etmesi gereken etkileyici bir yerdir.

Mavi Mağara

Kalkan’a yaklaşık 6 km uzaklıktaki mağaranın jeolojik yapısı güneş ışınlarının mavi renkte yansımasına sebep olur. Adını buradan alana Mavi Mağaraya deniz ulaşımı dışında ulaşım yoktur. Tekne turlarının uğrak noktası olan Mavi Mağara zaman zaman foklarında uğradığı bir yerdir. Mercanlar ve canlı çeşitliliğiyle harika bir doğa harikası olan mağaranın içinde yüzebilirsiniz. İçerisinde bulunan kanallar ve odacıklarıyla yüzmeyi sevenler için değişik bir durak olacaktır.

Fırnaz Koyu

Kalkan’ın en güzel koylarında olan Fırnaz Koyu koruma kapsamında olduğu için el değmemiş bir doğaya sahip. Mavinin her renginin bulunduğu sularıyla tekneler için vazgeçilmez bir koy. Tekne turlarıyla rahatlıkla gidebileceğiniz koyda bulunan doğal çamur, turistlerin ilgisini çekiyor. Koya gidenler, güzelleştirdiğine inanılan bu çamurun içinde çamur banyosu yapıyor. Yemyeşil bir doğa harikası olan bu koyda denizin altı da oldukça renkli. Denizaltını keşfetmek isteyenler için de dalış imkanları sunan bu koy harika fırsatları ziyaretçilerin önüne seriyor.

İnbaş Mağarası

Mağara açısından zengin bir coğrafyaya sahip olan bölgede tekne turlarıyla gidilebilen bir diğer mağara da İnbaş Mağarası’dır. Tekne turlarının genellikle uğradığı mağaranın içine yüzmek için girebilir ve serin suların keyfini mağaranın eşsiz yapısı altında çıkarabilirsiniz. 

Güvercin İni Deniz Mağarası

Adından da anlaşılacağı üzerine güvercinlere ev sahipliği yapan bir mağara. Mağaraya ulaşım sadece yüzerek yapılabilir. Yüzmeyi sevenlerin ve bu ilginç mağarayı görmek isteyenlerin yüzerek ulaşabilecekleri bu değişik mağara gidenleri şaşırtıyor.

Kalkan’a Nasıl Gidilir?

Özellikle son zamanlarda gözde tatil beldesi haline gelen Kalkan’a birçok farklı şekilde gidilebilir. Popülerliği sebebiyle toplu taşımalarla da kolaylıkla ulaşım sağlanabilir. Dalaman ya da Antalya havalimanından Kaş’a doğru yola çıkan otobüslerle kullanılabilir, Kaş’tan da kolaylıkla Kalkan’a geçiş yapılabilir. Özel araçla gelmek isteyenler için de uygun bir yola sahiptir.

Kalkan Nerede?

Turizmin başkenti olan Antalya şehrinin Kaş ilçesine bağlı bir beldedir. Antalya’nın batısında yer alır ve Kaş’a 27 km uzaklıktadır. Fethiye’ye 80, Muğla’ya 190 ve Antalya merkeze 210 km uzaklıkta yer alır.

Kalkan’da Ulaşım

Popüler bir tatil beldesi haline gelen Kalkan’a ulaşım toplu taşımalarla kolaylıkla sağlanabilir. Direkt olarak otobüslerle ulaşılabilir ya da Dalaman ve Antalya havalimanından kolaylıkla ulaşım sağlanabilir. Özel araçla gelmek isteyenler için de İstanbul 840 km, Ankara 660 km, İzmir ise 410 km uzaklıkta yer alır.

Kalkan’a Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz ikliminin hakim olduğu bu bölgede hava yıl boyu Türkiye’nin diğer şehirlerine göre sıcak olacaktır. Yaz mevsiminde sıcaklıkların 45 dereceye kadar çıkabileceği, kış aylarının ise kuvvetli yağışlarla geçebileceği bir iklime sahiptir. Deniz, kum ve güneş keyfi çıkarmak isteyenler için yaz mevsimi, daha sakin ve doğayla baş başa kalmak isteyenlerin de sonbahar ve kış mevsimlerin de gitmesi uygun olacaktır. Kısacası Kalkan tüm yıl boyunca harika, önemli olan nasıl bir tatil istenildiğidir.

Kalkan’da Konaklama

Tatil için vazgeçilmez yerlerden biri haline gelen bu bölgede konaklama imkanları sayısızdır. Oteller, pansiyonlar, apartlar ve kiralık villalar konaklama seçeneklerini oluşturur. Kalkan’da son zamanların gözdesi villa kiralamak. Yeşilliklerin arasına sıralanan özel bahçeli ve özel havuzlu villalar harika bir konaklama fırsatı sunuyor. Doğanın içinde olması sakin ve huzurlu bir ortam sunuyor. Daha rahat ve özel bir tatil isteyenler için dışarıdan kimsenin giremeyeceği villalar tercih ediliyor.  Daha hareketli ve canlı bir konum isteyenler Kalkan’ın merkezinde konaklamayı tercih ediyor.

Kalkan’da Gece Hayatı

Genel olarak doğayla bir olan yapısı, sakin ve huzurlu bir ortam sunsa da, merkeze doğru indikçe bölge hareketlenecektir. Cıvıl cıvıl yaz akşamları için Kalkan’ın merkezinde gece bitmez bir halde. Eğlence isteyenler için pub ve bar çeşitliliği oldukça fazla. Bölgenin tercih edilen mekanlarından Moonlight Bar, The Fountain, Botanik Garden gibi yerler tavsiye edilebilir. Eğlenmek için bir endişeye gerek yok çünkü Kalkan’da her tülü eğlenceyi bulabilirsiniz.

Kalkan’da Ne Yenir?

Kalkan’a gidip ne yiyeceğiz diye düşünenler hiç düşünmesin ve bu yazıyı okusun. Akdeniz’e kıyıları olan bu bölge de yemek için balık tercih edilebilir. Türlü türlü balıkların ve mezelerin olduğu restoranları bulmak kolay olacaktır. Aynı zamanda zeytinyağlı Akdeniz mutfağından kebaplara, Akdeniz mutfağına özel lezzetli tatlılara kadar her çeşit yemeyi bulmak mümkündür.

Kalkan’da Villa Kiralama

Otel ve apartların yanı sıra Kalkan bölgesinde daha çoğunlukla tercih edilen kiralık villalar mevcut. Tatil için bu beldeye gelenlerin ilk tercihi özel villalardan yana oluyor. Kendinize ait gibi hissedeceğiniz ve rahatlıkla kullanabileceğiniz her bütçeye uygun villalar, farklı özelliklerle listelenebilir. Özel bahçeli ve havuzlu villalar konforlu bir tatil için gereken her şeye sahip. Yemyeşil dağların arasındaki deniz manzaralı bir villa tatil için en iyi seçeneklerden biri olacaktır. Tabiatın içinde sakinliği ve huzuru hissedebileceğiniz bir tatil için villa tercih edilebilir. Özellikle villalarda bulunan sonsuzluk havuzu sanki cennetteymiş gibi hissettirecektir. Korunaklı yapıda olan villalar kişi sayısına göre değişiklik gösterebilir. Ailecek zaman geçirmek isteyenler için de baş başa vakit geçirmek isteyen balayı çiftleri için de gereken konforu sunacaktır. Haftalık ya da aylık olarak kiralanabilen villalar özel bir tatil için bu bölgenin vazgeçilmezidir.

BUNU PAYLAŞ
  • icon
  • icon
  • icon
  • icon

Favorilerim

XMüşteri Temsilcileri
XREZERVASYON OLUŞTUR
Tarihler Müsait
Giriş Saati :Çıkış Tarihi:
  • Konaklama Süresi0 Gece
  • Elektrik Ücreti0
  • Temizlik Ücreti0
  • Toplam0
  • Ön Ödeme0
  • Girişte Nakit Ödenecek0
UYGUNLUK TAKVİMİ
Müsait
Dolu
Ödeme Bekliyor
Giriş-Çıkış