Mavi Bayraklı Plajlar Nelerdir?

Mavi Bayraklı Plajlar Nelerdir? | BirebirvillaMavi Bayraklı Plajlar Nelerdir?
Mavi bayraklı plajları en özet şekilde anlatacak olursak her özellik bakımından yüzülebilir olan plajlardır. Üç tarafı denizlerle kaplı olan ülkemizde birbirinden güzel koylar, denizler ve plajlar bulunur ancak bütün deniz kıyılarında yüzülmez. Yüzülebilir olması için belirli kriterleri karşılaması gerekir. Plajın ve deniz suyunun özelliklerine bakılarak beklenen kriterleri karşılayıp karşılamadığı analiz edilir. Yapılan analizler sonucunda beklentileri karşılıyorsa mavi bayraklı plajlar arasında yer alır. Ülkemizdeki mavi bayraklı plajlarda rahatlıkla denize girebilir, denizin ve güneşin tadını burada içiniz rahat şekilde çıkarabilirsiniz.
Yaz tatili yapacaklar için en önemli kriterlerden biri deniz ve plajlardır. Gidecekleri bölgede denizin durumu, temizliği, suyun sıcaklığı, plajların temizliği ve imkanları gibi kriterleri göz önünde bulundurarak karar verirler. İşte bu kriterleri detaylı şekilde ele alıp incelediğimizde karşımıza mavi bayraklı plajlar çıkar. Bütün kriterlerin memnun edici olduğu plajlar bu şekilde nitelendirilir ve yaz tatilcileri mutlu eden yerlerden olur. Foundation for Environmental (FEE) tarafından verilen mavi bayrak evrensel olarak geçerlidir. Amacı doğayı ve insanı korumak, bu korumayı sürekli hale getirmektir. Evrensel nitelikte olduğu için mavi bayraklı plajlar herkes yerli ve yabancı her turist tarafından ilgi görür.

Mavi Bayraklı Plajlar

Ülkemizde bulunan mavi bayraklı plajlar Bodrum Muğla, Antalya, Balıkesir, Adana ve Çanakkale bölgelerinde bulunmaktadır. Yoğunluk olarak baktığımızda Antalya ve Muğla şehirlerinde daha fazladır. Turizm denince ülkemizde akla gelen ilk iki yer Antalya ve Muğla’dır. Doğal güzellikleri, denizi, koyları, plajları, gezilecek yerleri ve tarihi dokularıyla ülkemizde birçok görmeye değer güzelliğe ev sahipliği yapar. Masmavi denizi ve altın renkli kumsallarıyla Antalya ve Muğla’nın belirli plajları mavi bayrak almaya hak kazanmıştır. Bu plajlar diğerlerine göre daha temiz ve daha güvenlidir. Yaz tatili rotalarında mavi bayrak alan plajları değerlendirerek siz de keyifli bir tatil geçirebilirsiniz. 
Ülkemizde 1993 yılında başlayan Mavi Bayrak projesine farklı şehirlerde plajlarımız hak kazanmıştır. Antalya ve Muğla şehirlerinde yoğunlaşan bu plajlarda sürdürülebilir temizlik ve güvenlik kurallarına hassas olarak dikkat edilmektedir. Amaç bu plajların daima temiz kalmasını sağlamaktır. Ülkemizde mavi bayrağa hak kazanan 10 plaj şu şekildedir: Mermerli Plajı, Sarısu Halk Plajı, Kumburnu Halk Plajı, Kumbahçe Halk Plajı, Hastanealtı Plajı, Göltürkbükü Halk Plajı, Dikili Belediye Plajı, Altınova Kumadası Mevkii Halk Plajı, Küçükkuyu Belediyesi Mıhlı Halk Plajı Kızkalesi Halk Plajı’dır. 

Mermerli Plajı

Antalya Muratpaşa ilçesinde bulunan Mermerli Plajı mavi bayraklı plajlardandır. Antalya Kaleiçi’nde bulunan plaj temizliğiyle ve sağladığı güvenle mavi bayrak almaya hak kazanmıştır. Merkezi konumda olduğu için hem Antalyalılar hem de ziyaretçilerin tercih ettiği yerlerdendir. Kayalıklardan denize girilen plajda tertemiz denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Özel işletmeye ait olan plajın sahili temiz ve düzenlidir. Suyu oldukça berrak, yüzülebilir kalitededir. Hem yüzmek hem de keyifli vakit geçirmek için idealdir. Merkezi konumda olduğu için gezilecek yerlere de yakındır. Antalya Merkezini ve Kaleiçi bölgesini keşfedebilirsiniz.

Olimpos Plajı

Antalya’nın Kumluca ilçesinde bulunan Olimpos Plajı ülkemizin meşhur plajlarından biridir. Su kalitesi, plajın temizliği ve güvenliğiyle mavi bayrak almaya hak kazanmış yerlerdendir. Bölgede doğal güzellikler, geçmiş medeniyetlerin bıraktığı tarihi kalıntılar, tertemiz plaj ve masmavi su dikkat çekmektedir. Doğayla iç içe olacağınız bölgede içiniz rahat şekilde denize girebilirsiniz. Olimpos aynı zamanda Caretta Caretta’ların yumurtalarını bıraktığı plajlardandır. 

Kaputaş Plajı

Mavi bayraklı plajlar arasında yer alan Antalya plajlardan biri de Kaputaş Plajı’dır. Ülkemizin meşhur plajlarından olan Kaputaj her yaz hem yerli hem de yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görür. Eşsiz doğal güzelliği, suyun turkuaz rengi, temizliği, altın renkli kumsalları ve güvenli olmasıyla ülkemizde en çok tercih edilen plajlardan biridir. Yaz tatili rotaları arasında Antalya’yı tercih edecekseniz Kaputaj Plajı’nı mutlaka değerlendirmelisiniz. Basamaklarla inilen plaj tertemiz ve güvenlidir. Doğal kaynak sularını barındırdığı için denizi serin olabilir. Antalya’nın kavurucu yaz sıcaklarında serinlemek için ideal noktalardandır. 

Gümüşlük Çayıraltı Halk Plajı

Gümüşlük bölgesi Bodrum’un en güzel plajlarını barındıran yerlerdendir. Ülkemizde yoğun ilgi gören yerlerden olan Bodrum’un ismi tüm dünyada duyulmuştur. Denizi, plajları, mimari yapısı, doğal güzellikleri ve tarihi dokularıyla Bodrum, Muğla ilimizin en gözde yerlerinden biridir. Bodrum’a yolunuz düştüyse mavi bayraklı Gümüşlük Çayıraltı Halk Plajı’nı değerlendirebilirsiniz. Plaja girişler ücretsiz olduğu gibi plajda şezlong ve şemsiye imkanları da ücretsizdir. Deniz suyu ılık ve tertemizdir. Derin olmadığı için herkes tarafından tercih edilebilir. Plajı taşlık olsa da temizdir. 

Yahşi Plajı

Muğla ilinin gözdelerinden yine Bodrum’da bulunan Yahşi plajı mavi bayraklılar arasında karşımıza çıkar. Ülkemizin eşsiz güzelliklerine ev sahipliği yapan Muğla’nın ilgi gören plajlarından biri de Yahşi Plajı’dır. İnce kumlu altın renkli kumsalı, tertemiz ve geniş olan sahili, ılık suyu ve derin olmayan deniziyle herkesin yüzebileceği tattadır. 10 yıl üst üste mavi bayrağa hak kazanması plajın ne kadar temiz olduğunu kanıtlar niteliktedir. Sürdürülebilir olarak doğaya verdiği önemle bilinen plaj her sene tatilcilerin uğrak noktalarından olmaktadır.
Plajı cazip hale getiren noktalardan biri de ücretsiz olmasıdır. Bodrum bölgesinde halk plajı olan Yahşi Plajı’na ücretsiz olarak giriş yapabilir, içerisindeki şezlong ve şemsiyelerden ücretsiz şekilde faydalanabilirsiniz. 

Mavi Bayrak Kriterlerini Belirleyen Ana Başlıklar

Mavi bayraklı plajların belirlenmesinde belirli kriterler vardır. FEE tarafından hazırlanan kılavuzda mavi bayrak verilmesi için gerekli olan kriterler açıkça belirtilir. Kriterleri bütünüyle sağlayan plajlar mavi bayraklı olarak belirlenir. Tüm dünya genelinde geçerliliği olan mavi bayrak sayesinde plajlar hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çeker. Yaz tatili yapacak olan kişiler bu özelliği göz önünde bulundurulur. Mavi bayrak kapsamından plajlar, marinalar ve yatlar faydalanabilir. Plajlarda 33, marinalarda ise 38 kriterin sağlanması gerekir. 
Mavi bayrak verilmesi için kriterleri belirleyen ana başlıklar şu şekildedir:
- Yüzme suyunun kalitesi
- Çevre eğitimi
- Çevre yönetimi
- Can güvenliği
Kriterleri belirleyen dört ana başlık yukarıdaki gibidir. Kriterlerin detayı tavsiye niteliğinde belirtilir ve hepsi o yerin faydasına olacak şekildedir. Günümüzde 49 ülkede uygulanmakta olan mavi bayrak uygulaması sayesinde her anlamda güvenli ve yüzmeye elverişli olan plajların dünya genelinde duyulması sağlanır. Uygulamanın turizme olan olumlu katkıları oldukça fazladır. Mavi bayrağı hak etmek isteyenler plajlarını ve marinalarını daha temiz tutar. Bunun çevre temizliğine de katkısı büyüktür. Bu sayede turizmin canlanması sağlanır. 

Mavi Bayrak Programı Tarihçesi

Mavi bayraklı plajların nitelendirilmesi 1985 yılında Fransa’da başlamıştır. Ulusal bir proje olarak başlayan Mavi Bayrak, sonrasında 1987 yılında Avrupa Birliği tarafından kabul edilmiştir. Amaç Avrupa Birliği ülkelerinde güvenli yüzme alanlarını teşvik etmektir. 1992 yılından sonra ise Avrupa Birliği dışındaki diğer ülkeler de bu projeye katılmaya başlamıştır. Ülkemizde 1993 yılında başlayan proje plajların daha temiz ve güvenli hale getirilmesini amaçlamıştır. Antalya ve Muğla bölgesindeki mavi bayraklı plajlar hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi odağı olmuştur.
BUNU PAYLAŞ
  • icon
  • icon
  • icon
  • icon

Favorilerim

XMüşteri Temsilcileri
XREZERVASYON OLUŞTUR
Tarihler Müsait
Giriş Saati :Çıkış Tarihi:
  • Konaklama Süresi0 Gece
  • Elektrik Ücreti0
  • Temizlik Ücreti0
  • Toplam0
  • Ön Ödeme0
  • Girişte Nakit Ödenecek0
UYGUNLUK TAKVİMİ
Müsait
Dolu
Ödeme Bekliyor
Giriş-Çıkış