Muğla Tarihi Yerler | Ziyaret Edilmesi Gereken 25 Nokta

Muğla Tarihi Yerler - Ziyaret Edilecek 25 NoktaMuğla Tarihi Yerler | Ziyaret Edilmesi Gereken 25 Nokta

Muğlatarihi yerleri, doğası ve plajlarıyla ülkemizin görmeye değer güzelliklerindendir. Sadece doğal güzelliklere değil geçmişin izlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Geçmişi 14.yüzyıla kadar dayanan şehirde farklı medeniyetler iz bırakmıştır. Günümüze ulaşmayı başarmış tarihi dokuları görmek mümkündür. Bodrum kalesi ve Letoon Antik Kenti başta olmak üzere etkileyici tarihi yapıları gezebilirsiniz. Tarihin kalıntılarına eşlik etmek istiyorsanız müzeleri gezmeden geçmeyin deriz. Birçok tarihi noktayı ve doğal güzelliği barındıran Muğla’dakeşfedilmesi gereken noktaları sizin için derledik. Gezilecek yerleri keşfederken Fethiye villa kiralama imkanlarından faydalanarak konaklama yapabilirsiniz. Özel havuz, sauna ve jakuzi gibi farklı imkanlara sahip özel villalarda gün boyu gezmenin yorgunluğunu atacak, kendinizi rahatlatacaksınız. 

Muğla Tarihi Yerler | Antik Kentler, Tarihi Yürüyüş Alanları


Ülkemizin eşsiz güzelliklerinden Muğla şehri balayı rotası için de tercih edilen noktalardandır. En özel tatillerinizden olay balayında rahat bir konaklama için Balayı villa kiralama imkanlarından faydalanabilirsiniz. Kendinize özel villanızda her imkanı bulabilir, otel saatlerine bağlı kalmadan dilediğinizce gezebilirsiniz. İçerisinde özel yüzme havuzu, jakuzi, sauna gibi fırsatlar bulunan balayı villanızda evliliğin yorgunluğunu atacak ve tatilin keyfine varacaksınız. Birçok farklı villa çeşidi arasından kendi bütçenize uygun olanı seçebilirsiniz. Her bütçeye uygun fiyatlarla balayı villaları sizi bekliyor.

Muğla’da gezilecek yerleri keşfetmek için birkaç gününüzü ayırmanız gerekir. Doyasıya gezmek ve farklı yerleri görmek istiyorsanız bir gezi rotası oluşturabilirsiniz. Günlere göre gezi planınızı yaparak antik kentleri, müzeleri, camileri ve kaleleri ziyaret edebilirsiniz. Tarihi yerler arasında eski medeniyetlerden kalan antik kentler dikkat çekmektedir. Günümüze ulaşmış kalıntıları ve eski yapıları görmek mümkündür. Muğla Fethiye tarihi yerlerini keşfetmeye antik kentlerden başlayabilirsiniz. Gezebileceğiniz antik kentleri yazımızda sizler için derledik. 


Kaunos Antik Kenti

Kaunos Antik Kenti


Geçmişte bir liman kenti olan Kaunos Antik Kenti günümüzde denizle bağlantısı kesilmiş durumdadır. Eski dönemlerde ticari amaçla kullanılan bir limandır. Geçmişi milattan önce 4.yüzyıla dayanmaktadır. İçerisinde geçmiş medeniyetlerden kalma kaya mezarları, tapınak ve tiyatrolar bulunur. Kaya mezarlarını görmek için Dalyan Nehri kıyısından sandallara binebilir, tarihi tura başlayabilirsiniz. Eski dönemlerde yüksek statülü insanların mezarları kayalar oyularak buraya yapılmıştır. Dalyan’ın dikkat çeken yerlerinden Kaya Mezarları Muğla tarihi yerler arasında mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Zaman içerisinde yıkım görse de restore edilmiş ve günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Kışın 09:00 – 17:00, yazın 09:00 – 20:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Girişler ücretlidir, müzekart ile girilebilir.


Knidos Antik Kenti

Knidos Antik Kenti


Datça içerisinde yer alan Knidos Antik Kenti’nin geçmişi MÖ 2000 yıllara dayanmaktadır. Çok büyük bir alanı kapsayan antik kent Datça Merkezi’ne 38 kilometre uzaklıktadır. Geçmişte önemli ticaret merkezi olduğu bilinmektedir. Oldukça geniş bir kent olduğu için birçok insana yaşam alanı olmuştur. Kent içerisinde günümüze ulaşmayı başarmış eserler olduğu kadar alıkoyulmuş eserler de olmuştur. Dünya’nın en güzel kadın heykeli olarak bilinen Afrodit Heykeli burada bulunur. Manzarası ve tarihi yapısıyla Muğla tarihi yerler arasında görmeye değerdir. Kışın 08:00 – 17:00, yazın 08:00 – 19:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Girişler ücretlidir, müzekart geçerlidir.


Hippokome Antik Kenti​

Hippokome Antik Kenti​

Hippokome kentinin ismi At Şehri anlamına gelmektedir. Kaya mezarlarına ev sahipliği yapan Hippokome Antik Kenti içerisinde tarihin kalıntılarını görebilirsiniz. Dalaman’a 30 kilometre mesafede bulunan Hippokome dikkat çeken yapılarıyla görmeye değerdir. Gün boyu ücretsiz şekilde ziyarete açıktır. Kaya mezarlarının ihtişamlı yapısını görmek istiyorsanız bu kenti ziyaret edebilirsiniz.

Zeus Karios Tapınağı

Zeus Karios Tapınağı

Milas Hisar Tepesi alanında yer alan Zeus Karios Tapınağı geçmiş dönemlerde kutsal alan olarak kullanılmıştır. Antik mezarlara ev sahipliği yapan tapınağın geçmişi 1850 yıl önceye dayanmaktadır. Milas ilçesine 12 kilometre uzaktadır. Ülkemizde en iyi korunmuş tapınaklardan biridir. Bütün ihtişamıyla günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Gün boyu ücretsiz şekilde ziyaret etmek mümkündür.


Letoon Antik Kenti

Letoon Antik Kenti


Muğla’nın Seydikemer ilçesi sınırlarındadır. Efsaneye göre Zeus’un sevgilisi Leto adına kurulmuştur. MÖ 7.yüzyıla kadar ayanan Letoon Antik Kenti içerisinde geçmiş dönemlere ait önemli izleri barındırır. Antik tiyatro ve tapınakların bulunduğu kent Unesco Dünya Mirası Listesi içerisinde yer alır. Dünyanın korunması gereken eserlerinden olan Letoon Antik Kenti tarihi kalıntılarıyla etkileyici ve görmeye değerdir. Girişler ücretlidir, müzekart geçerlidir. 08:00 – 19:30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Physkos Antik Kenti

Physkos Antik Kenti

MÖ 4.yüzyıla kadar dayanan Physkos Antik Kenti geçmişte bir liman kenti olarak kullanılmıştır. Eskiden liman ticaretinde kullanılan kent artık karalar içerisinde kalmıştır. Eskiye dair yapıların kalıntılarını görmek mümkündür. Reşadiye Yarımadası içerisinde bulunan kent gün boyu ziyarete açıktır. Girişler ücretsizdir. Çok bilinmediği için ulaşım sağlamak biraz zordur. Doğayla iç içe olan kent Muğla tarihi yerler arasında görmeye değerdir.

Hemithea Tapınağı


Muğla’da gezilecek tarihi yerler arasında Hemithea Tapınağı bütün ihtişamıyla dikkat çekmektedir. Görülmesi gereken tarihi yerlerden olan tapınak Bybassos Antik Kenti sınırları içerisindedir. Oldukça yüksek ve heybetlidir, yaşanmışlıklara dair birçok kalıntıyı barındırır. Antik kenti gezebilir, farklı yapıları ve Hemithea Tapınağı’nı görebilirsiniz. Gün boyu ziyarete açık ve girişler ücretsizdir. Marmaris ilçesi içerisinde görmeye değer tarihi yapılardandır. Muğla’da yolunuz bu tarafa düştüyse görmeden geçmeyin deriz. Marmaris’in güzel doğasının yanı sıra tarihi yerlerini de keşfedebilirsiniz.

Amintas Kaya Mezarları

 

Muğla Fethiye tarihi yerler arasında kaya mezarları oldukça dikkat çekmektedir. Geçmiş dönemlerde önemli kişiler için yapılan Amintas Kaya Mezarları şehrin sembollerinden biri haline gelmiştir. Yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çeken bu antik yapıyı mutlaka görmelisiniz. Yüksek kayalar içine yapılmış olan mezarlar büyük merak uyandırmaktadır. MÖ 3000 yıllarından kalan mezarlar kayalar oyularak elde edilmiştir. Muğla şehrinin farklı bölgelerinde kaya mezarları görmek mümkümdür. Bütün heybeti ve tarihi dokusuyla Muğla içerisinde görmeye değer tarihi dokulardandır. 08:30 – 19:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Girişler ücretlidir, müzekart geçerlidir.

 

Bodrum Antik Tiyatro

Bodrum, Muğla’nın en ilgi gören noktalarından biridir. Yazın ziyaretçi akınına uğrayan tatil beldesinde sadece deniz ve plajlar değil tarihi noktalar da dikkat çekmektedir. Antik çağlardan kalan Bodrum Kalesi, Bodrum tarihi yapıları arasında görmeye değer yerlerdendir. Geçmiş yıllarda tiyatro gösterilerinin sergilendiği yapı günümüze sağlam şekilde ulaşmayı başarmıştır. Günümüzde aktif olarak konserlerin ve çeşitli müzik etkinliklerinin düzenlendiği bir noktadır. Siz de buradaki eğlenceli aktivitelere katılabilir, tarihin dokusu içerisinde eğlenmenin tadını çıkarabilirsiniz. Bodrum Yeniköy içerisinde yer alan antik tiyatroya girişler ücretsizdir. Yazın 09:00 – 19:00, kışın 08:00 – 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Stratonikeia Antik Kenti

Stratonikeia Antik Kenti


Stratonikeia Antik Kenti, Muğla Yatağan ilçesi içerisinde Eskihisar’da yer almaktadır. MÖ 2.yüzyıla dayanan geçmişiyle görmeye değer tarihi yapılardandır. Bizans dönemine kadar dayanan kent geçmiş dönemlerde önemli yaşam merkezlerinden olmuştur. Kent içerisinde Bizans, Roma ve Osmanlı gibi farklı önemli medeniyetlerin izleri görülür. Farklı mimarı özelliklerin bulunduğu Stratonikeia Antik Kenti Muğla tarihi yerler arasında dikkat çekmektedir. 08:00 – 17:30 saatleri içerisinde ücretsiz şekilde ziyaret edilebilir. 

Idyma Antik Kenti

Idyma Antik Kenti


Muğla’nın Akyaka ilçesinde yer alan Idyma Antik Kenti’nin geçmişi MÖ 4.yüzyıla dayanmaktadır. İçerisinde kral mezarları, antik kaleler ve geçmişe dair kalıntılar bulunur. Deniz kenarında yer alan bu tarihi kent geçmişten günümüze ulaşmayı başarmıştır. Kent içerisini gün boyu ücretsiz şekilde gezebilirsiniz. Deniz kenarında olduğu için manzarası ayrı güzeldir. Denizin ve manzaranın keyfini çıkarabilir, tarihi dokuları keşfedebilirsiniz.


Eski Datça

Eski Datça
Datça günümüzde yaz turizminin aktif olarak yaşandığı yerlerdendir. Burada bulunan en eski yerleşim köyü olan Eski Datça, Datça’nın göz bebeği haline gelmiş durumda. Tarihi köy evleri, taş sokakları, mimarisi ve rengarenk görüntüsüyle gezenleri kendine hayran bırakıyor. Geçmişi MÖ 11.yüzyıla kadar dayanan Eski Datça’da huzurlu sokakların ve masmavi denizin tadını çıkarabilirsiniz. Muğla tarihi yerler arasında Eski Datça tüm güzelliğiyle ön plana çıkmaktadır.

 

Kameriye Adası

Kameriye Adası

Muğla’nın sahilleri ve ilçeleri olduğu kadar adaları da meşhurdur. Her biri ayrı güzel adalarında deniz ve kumun keyfi bir başka güzeldir. Doğal güzellikleri barındıran adaların geçmişi de eskiye dayanmaktadır. Kemeriye Adası’na Muğla’dan tekne turlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Tekne turlarının gün boyu yoğun olarak yapıldığı ada hem tarihi hem de doğal bir güzelliktir. Net geçmişi tam olarak bilinmemekle beraber çok eski zamanlardan kaldığına dair buluntulara rastlanmıştır. Ada içerisindeki bin yıllık zeytin ağacında dilek dileyebilir, tarihi ve doğal güzellikleri keşfedebilirsiniz. 


Yediler Manastırı

 

Yediler Manastırı


Milas ilçesinde bulunan Yediler Manastırı geçmişi MÖ 7.yüzyıla dayanan tarihi bir yapıdır. İçerisinde Hz. İsa ve 12 havarisine dair kalıntıların bulunduğu manastır Hristiyanlar için maneviyatı yüksek yerlerdendir. Bakımsız ve terk edilmiş olsa da yolunuz Milas’a düştüyse Muğla tarihi yerleri arasında yer alan Yediler Manastırı’nı ziyaret edebilirsiniz. Etkileyici manzarası, yemyeşil yolları ve tarihi geçmişiyle görmeye değerdir.


Muğla Tarihi Yerler | Müzeler


Muğla’da gezilecek yerler arasında tarihi kalıntıların sergilendiği müzeleri ziyaret edebilirsiniz. Geçmiş dönemlerden beri birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapan Ege kıyılarında tarihi eserleri görmek mümkündür. Muğla Müzesi, Fethiye Arkeoloji Müzesi, Marmaris Kalesi ve Arkeoloji Müzesi içerisinde tarihin izlerini bulabilirsiniz.

 Muğla Müzesi


Muğla Müzesi

Muğla Merkez ilçesinde yer alan müze Türkiye’nin ilk doğa ve tarih müzesidir. İçerisinde Ege’nin birçok antik kentinden kalıntılar sergilenir. Tarihi 9 milyon yıl öncesine kadar dayanan eserleri görmek mümkündür. Muğla Müzesi içerisinde heykel, fosil gibi tarihi kalıntılar bulunur. Aynı zamanda gezebileceğiniz keyifli bir sanat galerisi vardır. Yazın 09:00 – 19:00, kışın 08:00 – 17:00 saatlerinde ziyarete açıktır. Girişler ücretsizdir. Pazartesi günü hariç haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.

Marmaris sadece tatil beldesi olmasıyla değil tarihi yapılarıyla da görülmesi gereken yerlerdendir. Muğla’nın ilgi gören beldelerinden Marmaris’te tarihi izlere rastlayabileceğiniz müzeyi gezebilirsiniz. Yat limanının arka tarafında bulunan Marmaris Kalesi içerisinde sergilenen tarihi eserleri ziyaret edebilirsiniz. 18 odalı kale içerisinde kültürel ve tarihsel kalıntılar sergilenmektedir. İyonyalılardan Osmanlıya birçok farklı medeniyetin izlerini görmek mümkündür. Yazın 08:30 – 19:00, kışın 08:30 – 17.30 saatleri arasında ziyarete açıktır. Pazartesi günleri hariç haftanın her günü açıktır. Girişler ücretlidir ve müzekart geçerlidir.


Fethiye Arkeoloji Müzesi

 Fethiye Arkeoloji Müzesi


Muğla Fethiye tarihi yerler arasında ziyaret edebileceğiniz Fethiye Arkeoloji müzesi birçok esere ev sahipliği yapmaktadır. İçerisinde Roma döneminden Osmanlı dönemine farklı medeniyetlerin eserleri sergilenir. Geçmiş dönemlere ait önemli arkeolojik buluntuların sergilendiği müzeye girişler ücretsizdir. Yaz döneminde 08:00 – 19:00, kış döneminde 08:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

 

Muğla Tarihi Yerler | Mimari Yapılar


Doğal güzellikleri, tarihi dokusu ve mimari yapılarıyla dikkat çeken Muğla şehrimizde gezebileceğiniz diğer yerleri aşağıda listeledik. Muğla’da vakit geçirirken farklı mimari yapıları ziyaret edebilir, kültürel ve tarihi bir gezi yapabilirsiniz. Ege’nin tarihi dokusu içerisinde mimari yapıların hepsi görmeye değerdir.

Yel Değirmenleri

Yel Değirmenleri


Bodrum Dağbelen bölgesinde bulunan yel değirmenleri tarihi yapısı ve hoş görüntüsüyle görenleri etkiliyor. 18.yüzyıldan günümüze ulaşan değirmenlerden bölgede 7 tane bulunuyor. Geçmiş yıllara kadar aktif olarak kullanılan değirmenler artık görevini yerine getiremiyor. Bodrum’da yalnızca tarihi ve estetik olarak ilgi görmeye devam ediyor. Manzaranın keyfine varmak ve hatıra kalacak fotoğraflar çekilmek için ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri oluyor. Gün boyunca ücretsiz şekilde yel değirmenlerini gezebilir, eşsiz manzarasıyla fotoğraf çekilebilirsiniz. 

 

Hacıkadı Evi

Hacıkadı Evi


1800’lü yıllara dayanan bu tarihi ev Muğla’nın ilk belediye başkanı Hacıkadı Süleyman Efendi tarafından yaptırılmıştır. Eşi ve çocukları için yaptırdığı ev mimari görüntüsüyle tarihi yapılardan biridir. Daha sonraları restore edilen ev aktif olarak kafe olarak kullanılıyor. Hacıkadı evinde Ege’nin kültürü olan yörüklere ait eşyalar sergileniyor. Tarihi doku içerisinde sevdiklerinizle bir şeyler yiyip içebilir, keyifli zaman geçirebilirsiniz. Gün boyu ücretsiz şekilde ziyarete açıktır.

 

Saatli Kule

saatli kule


Muğla’nın Merkez ilçesinde yer alan Saatli Kule Hacıkadı Evi gibi Süleyman Efendi tarafından yaptırılmıştır. 1800’lü yıllarda yaptırılan saatli kule beş katlıdır. Rumlar zamanında yaptırılan kule o döneme ait önemli eserlerden biridir. Menteşe merkezinde gezerken Saatleri Kule yapısını görebilir, mimarisi ve doğasıyla sokaklarını keşfedebilirsiniz. Kıyı sahilleri olduğu kadar ilçe merkezi de görmeye değerdir.

Özbekler Evi

Özbekler evi
Muğla’da Türklere ait eski evleri yansıtan Özbekler Evi günümüze bu denli korunarak gelmesiyle ödül almıştır. 200 yılı aşkın süredir var olan Özbekler Evi ahşap yapısı ve hoş görüntüsüyle dikkat çekmektedir. Yapılan restorasyonlarla günümüzde halen ziyarete açıktır. Ücretsiz şekilde ziyarete açıktır.


Muğla Tarihi Yerler | Camiler


Bir bölgeye ait tarihi yapının en iyi aktarıldığı yerlerden biri camilerdir. Camiler yapıldığı döneme ve o dönemin şartlarına dair çok şey aktarır. Her şehrimizde bulunan ve tarihi eskiye dayanan camiler günümüzde halen kullanılmaktadır. Muğla tarihi yerler içerisinde yer alan camilere birlikte göz atalım.

Kurşunlu Cami

Kurşunlu Cami


Tarihi 1400’lü yıllara dayanan Kurşunlu Cami, Osmanlı dönemine ait izleri yansıtmaktadır. Medrese amacıyla yapılan Kurşunlu Camii eski mimari tarzında inşa edilmiştir. Günümüzde aktif olarak ibadet edilen camilerdendir. Muğla tarihi yerler içerisinde Osmanlı mimarisinin en iyi yansıtıldığı noktalardandır.

Şeyh Cami

Şeyh Cami


Muğla Menteşe bölgesinde bulunan ve tarihi 16.yüzyıla dayanan cami çok eski yıllara dayandığı için günümüze onarılarak gelmiştir. Birçok restorasyon ve onarımdan geçen cami günümüzde aktif ibadethane olarak kullanılmaya devam etmektedir. 


Muğla Tarihi Yerler | Kaleler


Eski dönemlerde şehri savunmak için inşa edilen sağlam kaleler ihtişamı ve görkemini günümüze kadar korumuştur. Günümüzde birçok şehirde tarihi kalelerin kalıntılarını ve yaşanılan döneme ait izleri görmek mümkündür. Muğla tarihi yerleri arasında görmeye değer kaleleri birlikte keşfedelim.

Bodrum Kalesi

bodrum kalesi


Başlı başlına birçok güzelliği içerisinde bulunduran Bodrum aslında tarihi olarak da birçok yapıyı barındırmaktadır. Sadece denizi ve plajlarıyla değil, tarihi yapılarıyla da görmeye değer yerlerdendir. Tarihi 15.yüzyıla dayanan Bodrum Kalesi denizin kenarında yer alıyor. İlçenin en önemli simgelerinden biri haline gelen kalede farklı medeniyetlere ait eserler sergileniyor. Güzel manzarası eşliğinde kaleyi gezebilir, içerisinde yer alan Sualtı Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Bodrum Kalesi yazın 08.30 – 18.30, kışın 08.30 – 16.30 saatleri arasında açıktır. Müzeye girişler ücretlidir ve müzekart geçerlidir.

Beçin Kalesi


Muğla’nın Milas ilçesinde yer alan Beçin Kalesi UNESCO Dünya Mirası Listesinde adı geçen yapılardandır. Savaş döneminde şehri savunmak için kullanılan kale birçok farklı medeniyete ev olmuştur. İçerisinde geçmişten günümüze birçok medeniyete dair izleri görebilirsiniz. Kale yazın 08:00 – 19:00, kışın 08:00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Girişler ücretlidir ve müzekart geçerlidir.

BUNU PAYLAŞ
  • icon
  • icon
  • icon
  • icon

Favorilerim

XMüşteri Temsilcileri
XREZERVASYON OLUŞTUR
Tarihler Müsait
Giriş Saati :Çıkış Tarihi:
  • Konaklama Süresi0 Gece
  • Elektrik Ücreti0
  • Temizlik Ücreti0
  • Toplam0
  • Ön Ödeme0
  • Girişte Nakit Ödenecek0
UYGUNLUK TAKVİMİ
Müsait
Dolu
Ödeme Bekliyor
Giriş-Çıkış