Ölüdeniz Gezi Rehberi | BirebirvillaÖlüdeniz Gezi Rehberi

Ülkemizin turizm merkezlerinden biri olan Muğla’dayerli ve yabancı turistler Ölüdeniz gezilecek yerlerini keşfetmek için her yaz buraya akın ediyor. Antalya’dan sonra en çok turist alan bölgelerden olan FethiyeÖlüdeniz plajları ve doğal güzellikleriyle büyük ilgi duyulan yerlerdendir. Görmeye değer güzellikleriyle Ölüdeniz, ziyaretçilere keyifli bir tatil sunuyor. Siz de yaz tatilinizi Ölüdeniz plajlarında altın renk kumsallarıyla ve masmavi deniziyle geçirebilirsiniz. Ölüdeniz gezilecek yerlerini, plajlarını, konaklama imkanlarını ve yapılacak aktiviteleriyle yaz tatili için keyifli rotalardan olmaya devam ediyor.
Yaz tatili için vazgeçilmez yerlerden olan Ölüdeniz’de konaklama imkanları da oldukça gelişmiştir. Farklı seçenekler içerisinde her bütçeye uygun konaklama fırsatı bulmak mümkündür. Gezilecek yerlerini keşfederken rahat şekilde konaklama yapmak için kiralık villalardan faydalanabilir, sevdiklerinizle birlikte size ait özel villalarda kalabilirsiniz. Gezilecek yerlerini keşfederken bütçe dostu konaklama yeri bulmak ve rahat hissedebileceğiniz yerlerde konaklamak önemlidir. Yoğun gezi rotası içerisinde akşamları keyifle istirahat edebileceğiniz yerleri önceden araştırmalı ve yaz yoğunluğuna kalmamak için gitmeden önce rezervasyonunuzu yaptırmalısınız.

Ölüdeniz Gezilecek Yerleri

Ülkemizin gözde tatil yeri Ölüdeniz gezilecek yerleri, yemyeşil doğası, masmavi suları, tertemiz kumsalları ve tarihi yerleriyle her açıdan keyifli tatil sunmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun olarak tercih etmesinin nedeni keşfedilecek birçok noktaya ev sahipliği yapmasıdır. Yaz eğlenceleri, restoranlar, müzeler, koylar, plajlar, doğal güzellikler ve tarihi eserler bakımından oldukça zengindir. Ölüdeniz plajlarında denizin ve güneşin tadını çıkarırken aynı zamanda görmeye değer birçok güzelliği burada keşfetmiş olursunuz. Ölüdeniz gezilecek yerleriyle burada dolu bir yaz tatili sizleri bekliyor. Gitmeden önce Ölüdeniz gezi rotası oluşturarak siz de keşfe başlayabilirsiniz.

Ölüdeniz Plajları

Turkuaz renkli tertemiz suları ve altın renkli kumsallarıyla Ölüdeniz plajlarında suyun, güneşin ve kumsalın tadını çıkarabilirsiniz. Ülkemizde denize girilebilecek en temiz noktalardan biri Ölüdeniz plajlarıdır. Tertemiz deniziyle birçok koyda denize rahatlıkla girebilir, deniz kenarında tatilin keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz. Merkezinde yer alan Ölüdeniz Lagünü ve plajı, Belcekız plajı, Kumburnu plajı, Kıdrak Koyu, Hisarönü, Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu, Cennet Koyu, Soğuk Su Koyu gibi halka açık alanlardan faydalanabilirsiniz. Hepsi birbirinden güzel olan plajlarda sular berrak ve temizdir. Ücretsiz halk plajlarının yanı sıra ücretli özel plajlarda bulunmaktadır. Birçok farklı koyu bulunan Fethiye Ölüdeniz bölgesinde denize girilebilecek yerleri keşfetmek için günübirlik tekne turlarından faydalanabilir, bir günde farklı plajları keşfedebilirsiniz.

Ölüdeniz Tarihi Yerler

Ölüdeniz gezilecek yerleri içerisinde kültürel açıdan tarihi yerlerini gezebilirsiniz. Ölüdeniz plajlarıyla olduğu kadar tarihi yerleriyle de dikkat çeken bölgelerdendir. Binlerce yıllık tarihi boyunca birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan bölgede tarihi yerler ve müzeler kültürel açıdan doyurucudur. Burada yaşayan medeniyetlerin kalıntılarını görmek için tarihi yerlerini ziyaret etmelisiniz. Likyalılar döneminin gözde yaşam alanlarından olan Fethiye Ölüdeniz birçok tarihi eseri barındırmaktadır. Ölüdeniz plajlarının tadını çıkarırken bölgedeki tarihi eserleri ve medeniyetlere ait izleri de görebilirsiniz. Persler, Mısırlılar, Romalılar ve Osmanlılar farklı zamanlarda burada hüküm süren medeniyetlerdendir. Farklı zamanlara ve medeniyetlere ait izler günümüze kadar gelmiştir. 
Likyalılar döneminden kalan, bir zamanlar Rumların yaşadığı ve sonrasında göç etmeleri sonucu tek edilen Kayaköy; Bizansların yaşadığı ve günümüzde Hristiyanlar için önemli Aya Nicola Kilisesi’nin yer aldığı Gemile Koyu; Rodos Şövalyelerinden ismini alan ve Roma, Bizans, Osmanlı gibi medeniyetlerin izlerini bıraktığı Şövalye Adası; 15.yüzyılda Rodoslu şövalyeler tarafından inşa edilen ve kalıntıları günümüze kadar ulaşan Fethiye Kalesi; Likyalılar döneminden kalan en önemli eserlerden Likya Yolu; Fethiye şehir merkezinde tarihi evlerden ve rengarenk sokaklardan oluşan Paspatur; deniz kenarında yaklaşık 2.000 yıllık tarihe sahip Afkule Manastırı; Roma döneminden kalan ve önemli tarihi izleri barındıran Tlos Antik Kenti; Ege bölgesindeki en eski yerleşim yerlerinden olan Telmessos Antik Kenti; bölgenin önemli simgelerinden biri haline gelen Amistas Kaya Mezarı ve binlerce yıllık geçmişleriyle Sidyma, Letoon, Pınara Antik Kentleri görülmeye değer tarihi noktalardandır.

Ölüdeniz’de Ne Yenir?

Ege Bölgesi sınırlarında yer alan Muğla ilimizin kendine has yöresel lezzetleri denemeye değerdir. Ölüdeniz gezilecek yerlerini keşfederken meşhur lezzetlerini deneyebilirsiniz. Farklı damak zevklerini barındıran Ege yöresinin meşhur zeytinyağlıları, deniz ürünleri ve hamur işlerini tadabilirsiniz. Ölüdeniz ve çevresinde akla gelen ilk tatlardan biri balık ürünleridir. Birçok balık çeşidinin bulunduğu bölgede balık restoranlarında keyifli bir akşam yemeği geçirebilirsiniz. Yengeç de bu bölgede sevilen deniz ürünlerinden biridir. Hamur işinde bazlama ve gözleme tüm yöreselliğiyle burada da sevilen yemeklerden oluyor. Birçok turistin ziyaret etmekle kalmayıp yerleşik hayata geçtiği Ölüdeniz ve çevresinde İngiliz kahvaltısı da meşhur lezzetlerden biridir. Sosis, krep, fasulye gibi değişik tatların birleşiminden oluşan İngiliz kahvaltısını burada tadabilirsiniz. Diğer yöresel lezzetlerden ise tereyağlı keşkek, Sılcan otu kavurması, zeytinyağlı enginar, arabaşı çorbası denemeye değerdir. 

 Ölüdeniz Koyları

Ölüdeniz plajlarının hepsi tertemiz ve denize girilebilecek koylardır. Turkuaz renkteki berrak sularının ve altın renkli kumsallarının tadını farklı koylarda çıkarabilirsiniz. Denize girilecek yerlerini keşfetmek istiyorsanız günübirlik tekne turlarından faydalanabilir, uzaktaki koyları da keşfedebilirsiniz. 

Akvaryum Koyu

Balıkların yoğun olarak görüldüğü Akvaryum Koyu adeta büyük bir akvaryumu andırmaktadır. Burada deniz gözlüğünüzü takarak deniz canlılarını keşfedebilir, balıklarla beraber yüzmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Berrak suyu içerisinde yüzen canlıları burada net şekilde görmek mümkündür. 

Gemile Koyu

Ücretli koylardan olan Gemile Koyu ayrı, koya giden yolun manzarası ayrı güzeldir. Kamp alanı olarak da kullanılan koyda masmavi denizin tadını çıkarırken manzaralara da eşlik ediyorsunuz. Plaj içerisinde şezlong ve şemsiye kiralama gibi imkanlar mevcuttur. Siz de burada denize girebilir, kamp yapabilir, doğanın tadına varabilirsiniz.

Soğuk Su Koyu

Ölüdeniz plajları içerisinde Soğuk Su Koyu adından anlaşıldığı üzere buz gibi soğuk sulara sahiptir. Sıcak yaz günlerinde serinlemek istiyorsanız bu koyda denize girebilirsiniz. El değmemiş koylardan olan Soğuk Su’da herhangi bir işletme vb. yer bulunmamaktadır. Doğallığını koruyan bölgeye ulaşım sağlamak için belirli bir noktadan sonra yürüyerek devam etmeniz gerekir.

Deve Koyu

Soğuk Su Koyu karşısında yer alan Deve Koyu sahili taşlık ve suyu masmavidir. Tertemiz Fethiye sularının keyfini çıkarabileceğiniz sakin yerlerdendir. Diğer koylara göre genelde kalabalık olmaz. İsmini burada bulunan kayaların deveyi andırmasından almıştır.

Kabak Koyu

Çakıl ve kumdan oluşan geniş plajıyla Kabak Koyu, dalgalı denizi ve yemyeşil doğasıyla bölgede denize girmek için tercih edilen yerlerdendir. Burada denize girebilir, doğa sporları yapabilir veya kamp kurarak konaklayabilirsiniz. Suyu soğuk ve dalgalı olsa da temizdir. Plajı geniş olduğu için kalabalık olsa bile rahat vakit geçirilir.

Kuleli Koyu

Mavi ve yeşilin en güzel tonlarını barındıran Kuleli Koyu ormanları, denizi ve kumsalıyla ziyaret etmeye değerdir. Diğer koylara göre oldukça sakin, kabalalıktan uzaktır. Yoğun yaz günlerinde kalabalıktan uzak zaman geçirmek istiyorsanız siz de Kuleli Koyu’nu tercih edebilirsiniz.

Ölüdeniz’de Yakın Nerede Kalınır?

Ölüdeniz bölgesinde ve yakınlarında konaklama yapabileceğiniz birçok yer bulunur. Her yaz yoğun ilgi gören bölgede yerli ve yabancı turist akınına yetebilecek farklı konaklama imkanları bulunmaktadır. İster şehir merkezinde isterseniz de koylara yakın alanlarda farklı konaklama imkanlarından faydalanabilirsiniz. Bölgede yaygın olarak tercih edilen konaklama imkanlarının başında kiralık villalar gelir. Her bütçeye uygun özel villa kiralama imkanlarından faydalanarak sevdiklerinizle rahat konaklama yapabilirsiniz. Kendinize ait olan villanızda rahat dinlenme fırsatı sizleri bekliyor olacak. 

BUNU PAYLAŞ
  • icon
  • icon
  • icon
  • icon

Favorilerim

XMüşteri Temsilcileri
XREZERVASYON OLUŞTUR
Tarihler Müsait
Giriş Saati :Çıkış Tarihi:
  • Konaklama Süresi0 Gece
  • Elektrik Ücreti0
  • Temizlik Ücreti0
  • Toplam0
  • Ön Ödeme0
  • Girişte Nakit Ödenecek0
UYGUNLUK TAKVİMİ
Müsait
Dolu
Ödeme Bekliyor
Giriş-Çıkış